Európa sa musí dohodnúť na spoločných stanoviskách v rámci MMF

Cernobbio 5. septembra (TASR) – Európa sa musí dohodnúť na spoločných stanoviskách k medzinárodným otázkam a na pôde Medzinárodného menového fondu (MMF) musí vystupovať ako jednotný celok. Uviedol to prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

"Vyzývam Európu, aby zaujala jednotný postoj," vyhlásil Trichet a dodal, že táto výzva je jeho osobný názor a nie o oficiálne stanovisko ECB.

Reagoval tak na situáciu v MMF. Spojené štáty totiž tlačia na Európsku úniu, aby zredukovala počet svojich zástupcov vo Výkonnej rade MMF v prospech nových, nastupujúcich ekonomík, akými sú Čína alebo India. Keďže Európa to odmietla, Washington minulý mesiac urobil bezprecedentný krok a hlasoval proti návrhu rezolúcie zo strany EÚ, aby sa v 24-člennej Výkonnej rade MMF zachovala európska dominancia. EÚ má momentálne v rade deväť kresiel.

Ministri financií Európskej únie a guvernéri centrálnych bánk sa koncom septembra zídu na neformálnej schôdzke, na ktorej chcú riešiť rastúci nátlak USA. Stretnutie sa uskutoční 30. septembra, iba týždeň pred výročným zasadnutím MMF vo Washingtone, ktoré sa koná od 8. do 10. októbra. Podľa zdrojov EÚ hrozí, že ministri sa tak skoro nedohodnú na znížení počtu kresiel vo Výkonnej rade MMF.

Trichet odpovedal aj na otázky týkajúce sa problémov Grécka. Potvrdil dlhodobý postoj ECB, ktorá vylúčila odchod Grécka z eurozóny v dôsledku dlhovej krízy. Zopakoval, že návrat k drachme by bol pre Atény tým najhorším riešením.

Domnieva sa tiež, že je potrebné čo najviac posilniť Pakt stability a rastu, a to prostredníctvom tzv. sekundárnej legislatívy, pretože nie je možné meniť už existujúcu zmluvu, na základe ktorej vznikla menová únia.

Čo sa týka ekonomiky, pravdepodobnosť druhej recesie sa podľa Tricheta v ostatných týždňoch znížila. "Ale nemôžeme povedať, že sme vyhrali, musíme byť opatrní a rozvážni," skonštatoval.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal dan zll