FINANCIE: Európska komisia dala gréckej vláde úlohy v znižovaní deficitu

Brusel 3. februára (TASR) – Grécka vláda musí do roku 2012 znížiť rozpočtový deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedla to dnes v Bruseli Európska komisia (EK), ktorá sa zaoberala pretrvávajúcimi problémami Atén vo financovaní výdavkov štátu. EK konštatovala, že sa úloha bude dať zvládnuť len na úkor obyvateľov a podnikov.

Dlhová kríza Grécka ovplyvňuje kurz eura. Komisia preto rozhodla, že bude prísne kontrolovať vývoj rozpočtu krajiny. Atény budú musieť v pravidelných intervaloch informovať o príjmoch a výdavkoch štátu. Predpokladá sa, že ministri financií na svojom stretnutí 16. februára dnešné rozhodnutia EK schvália.

Grécko, ktoré malo vlani rozpočtový deficit takmer 13 % HDP, ho musí za dva roky znížiť pod 3 %. Vláda sa k cieľu dopracuje zrušením daňových úľav, zastavením prijímania nových pracovníkov do verejných služieb, znížením platov štátnych úradníkov a podobne.

Menový komisár Joaquín Almunia povedal, že EK bude Grécko pri plnení tejto ťažkej úlohy výdatne podporovať.

Grécky minister financií Jorgos Papakonstantinu uviedol, že problémy s nedostatkom peňazí majú aj iné krajiny. Stále väčšie zadlženie krajín tlačí cenu štátnych dlhopisov dole, a preto musia vlády presviedčať investorov, aby si kúpili ich cenné papiere. Vlády to dosahujú aj tým, že dávajú investorom vyššie výnosy. Tieto ústupky však zaťažujú verejné financie ešte viac.

Papakonstantinu v tejto súvislosti spomenul Španielsko a Portugalsko. Dodal, že napriek niektorým zvláštnostiam je grécky problém aj problémom eurozóny.

Vyjadrenie popudilo portugalského ministra financií Fernanda Teixeira dos Santosa, ktorý odpovedal: "Akákoľvek snaha vytvárať paralelu medzi týmito dvoma situáciami je nespravodlivá. Situácia v Grécku je celkom iná než v Portugalsku."

Predseda EK José Barroso uviedol, že Brusel bude grécke reformy pozorne sledovať a v prípade nevyhnutnosti bude od Atén žiadať dodatočné opatrenia.

Informovali o tom agentúra DPA a český denník Hospodářské noviny.

3 12 jns gl