Európska komisia nechce reagovať na vyjadrenia R. Fica o Grécku

Brusel 4. mája (TASR) – Európska komisia (EK) verí v legitimitu rozhodnutia ministrov financií eurozóny o pripravenosti poskytnúť Grécku finančnú pomoc a nebude komentovať pondelkové výroky slovenského premiéra Roberta Fica. Uviedol to dnes hovorca komisára pre finančné a ekonomické záležitosti Amadeu Altafaj.

Predseda vlády SR volal po viditeľných známkach ekonomického ozdravenia zo strany Grécka na to, aby mu Slovensko uvoľnilo svoj podiel pomoci vo forme úveru.

"Už existuje dohoda euroskupiny a budeme pripravení poskytnúť pomoc už v máji. Nechceme obísť národné parlamenty, každá krajina má iný časový plán a svoje procedúry na prijatie tohto rozhodnutia doma, niektoré idú až za polovicu mája, kedy sa má prvá časť úverového balíka z eurozóny poskytnúť. Na aktivácii programu už nastala zhoda, v nedeľu sa na ňom dohodli ministri financií euroskupiny, ktorí sú predstaviteľmi národných vlád. Vyjadrenia slovenského premiéra nebudeme komentovať," povedal Altafaj.

Slovenský kabinet podľa pondelkových vyjadrení premiéra chce chrániť vklady Slovákov v bankách, ako aj euro a finančnú stabilitu v eurozóne, na druhej strane však chce vidieť záruky, že si Grécko splní domácu úlohu. Akékoľvek rozhodnutie o pôžičke musí byť podmienené reálnym rozhodnutím tejto krajiny o obmedzení sociálnych výhod, na ktoré nemá. To, že o takýchto opatreniach rozhodla grécka vláda, sa mu zdá málo a ich ochote reálne presadiť tvrdé úsporné opatrenia príliš neverí.

"Chceme vidieť zákony schválené v parlamente, ktoré potvrdia, že sa o 25 % znížia platy, že pôjdu dole dôchodky a odstránia všetky vymožiteľnosti, ktoré nie sú kryté výkonnosťou gréckeho hospodárstva. Dovtedy vláda SR nebude rokovať o poskytnutí žiadnej bilaterálnej finančnej pôžičky," zdôraznil v pondelok (3. 5.) premiér Fico.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl