FINANCIE: Európska komisia nesúhlasí s reštrukturalizáciou gréckeho dlhu

Brusel/Cernobbio 2. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) nevidí žiadny dôvod na to, aby Grécko v súčasnosti reštrukturalizovalo svoj dlh. Povedal to dnes v reakcii na správu o tom, že Medzinárodný menový fond (MMF) uprednostňuje práve takéto riešenie, hovorca EK Jens Mester.

"Všetky súčasné opatrenia na podporu (gréckej ekonomiky) sú adekvátne a nie je dôvod, aby sme začali uvažovať nad reštrukturalizáciou dlhu," povedal Mester. Podobne reagoval aj grécky minister financií Jorgos Papakonstantinu. Ten na ekonomickej konferencii v talianskom meste Cernobbio pre agentúru Reuters povedal, že reštrukturalizácia gréckeho dlhu je vylúčená.

"Takíto ľudia (ktorí hovoria o reštrukturalizácii dlhu) nechápu, že náklady by v prípade takéhoto kroku boli omnoho vyššie než výhody, ktoré by reštrukturalizácia mala priniesť," povedal Papakonstantinu.

Nemecký týždenník Der Spiegel dnes priniesol správu, že vysokí zástupcovia Medzinárodného menového fondu (MMF) tlačia na reštrukturalizáciu gréckeho dlhu. Dôvodom podľa týždenníka je fakt, že dlh Grécka dosahuje už 1,5-násobok výkonu ekonomiky a takáto finančná záťaž je podľa MMF pre krajinu neudržateľná.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pa