Európska komisia nie je spokojná s finančnou politikou Budapešti

Brusel 19. júla (TASR) – Európska komisia (EK) nie je spokojná s kurzom úspor maďarskej vlády. Krajina, ktorá nie je členom eurozóny, musí urobiť viac. Vyhlásil to cez víkend menový komisár EÚ Olli Rehn. "Korektúry budúcoročného rozpočtu, ktorý charakterizujú vysoké výdavky, musia byť výraznejšie najmä na strane výdavkov," uviedol komisár. Napriek kurzu úspor sa musí krajina pokúsiť o to, aby sa stala príťažlivejšou pre zahraničných investorov.

Rehn však pochválil Budapešť za obnovený rast maďarskej ekonomiky obnovil a za to, že krajina má jeden z najnižších rozpočtových deficitov v EÚ.

Maďarsko sa stalo pred časom problémovým členom EÚ, hoci pomerne malá ekonomika krajiny má v spoločenstve ako celku relatívne nízky význam. V období nástupu svetovej finančnej a ekonomickej krízy sa Maďarsko ako prvá krajina v EÚ dostala do reálneho nebezpečenstva štátneho bankrotu. Pred ním ju zachránili len Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ, od ktorých získala úver 20 miliárd eur. Neskôr dostali podobný druh úveru Lotyšsko a Rumunsko. Brusel získava na finančnom trhu úvery pri priaznivejších podmienkach, než by ich dostávali ohrozené krajiny, a po častiach ich presúva problémovým krajinám.

Maďarská vláda realizovala odvtedy dôslednú úspornú politiku, znížila aj dôchodky a platy úradníkov. Na záchranu členov eurozóny, ktorým by hrozila platobná neschopnosť voči zahraničiu, bol vytvorený euroval so 750 miliardami eur. Zatiaľ o poskytnutie prostriedkov z neho nikto nepožiadal.

"Keď nebudeme mať prístup k záchrannej sieti od medzinárodných veriteľov, zasiahne nás to tam, kde to bolí najviac," myslí si analytik MKB Bank Zsolt Kondrat. Dodal, že v pondelok očakáva výrazné oslabenie forintu, ktorého kurz voči euru by podľa neho mohol oslabiť až o 10 forintov. "Nikto nevie, aká nervózna môže byť reakcia trhu." Forint sa v piatok (16.7.) obchodoval pri kurze okolo 282 HUF/EUR. Dnes ráno sa priblížil k hranici 290 EUR.

Dnes po otvorení akciovej burzy v Budapešti sa jej hlavný index BUX v porovnaní s piatkovým (17.7.) záverom prepadol o 4,3 %. Hodnota akcie banky OTP, ktorá je najväčším úverovým ústavom, sa znížila 8,5 %.

Rozhodnutie maďarskej vlády vzdorovať požiadavkám misie MMF a EK hodnotia ako veľmi nepriaznivé všetky banky, ktoré sa dnes k prerušeniu rokovaní vyjadrili. UniCredit uviedol, že verí v dohodu Budapešti s misiou. "Z nášho pohľadu nemá vláda inú možnosť," Dodáva, že podobne ako v prípade Rumunska a Ukrajiny realita trhu napokon prinúti vládu, aby prijala nevyhnutné opatrenia. Ale vzhľadom na to, že sa v októbri budú konať voľby do miestnych orgánov, môže sa pre ne rozhodnúť až po nich.

Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

3 jns