FINANCIE: Európska komisia schválila plán reštrukturalizácie banky Dexia

Brusel 28. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes schválila plán reštrukturalizácie banky Dexia, ktorej súčasťou je aj finančná injekcia za 5,5 miliardy eur zo strany Belgicka a Francúzska. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

V rámci záchranného plánu Dexie, kedysi najväčšieho poskytovateľa úverov pre samosprávy na svete, čaká banku takmer úplné znárodnenie. Ako uviedol komisár EÚ pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia, schválený plán znižuje náklady daňových poplatníkov na záchranu banky „na najnevyhnutnejšiu úroveň“.

Akcionári Dexie schválili plán reštrukturalizácie banky už minulý týždeň. V rámci neho budú Francúzsko a Belgicko kontrolovať takmer 96-% podiel banky s cieľom zabrániť prakticky okamžitej likvidácii. Tá by podľa členov správnej rady Dexie mohla spôsobiť trhom podobný šok ako pád americkej investičnej banky Lehman Brothers v septembri 2008.

Banka predtým dostala pomoc už dvakrát, prvýkrát v roku 2008 po nástupe finančnej krízy a druhú na jeseň minulého roka. Za 3. štvrťrok zaznamenala Dexia stratu vo výške 1,23 miliardy eur a strata za deväť mesiacov tohto roka sa vyšplhala na 2,4 miliardy eur.

1 3 dan gl