FINANCIE: Európska únia podľa Junckera počká na marcovú správu z Grécka

Brusel 15. februára (TASR) – Európska únia (EÚ) počká do marca na správu, ktorá by mala ukázať, či Grécko zaviedlo dostatočne razantné opatrenia, aby znížilo svoj rozpočtový schodok. Oznámil to dnes Jean-Claude Juncker, šéf Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií 16 krajín eurozóny.

Vláda v Aténach sľúbila, že stlačí svoj deficit verejných financií z 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2009 pod 3 % HDP do roku 2012.

"V marci skontrolujeme, či Grécko napreduje podľa plánu," dodal Juncker.

Ministri financií členských krajín eurozóny mali totiž dnes na svojom stretnutí v Bruseli preskúmať grécky plán a rozhodnúť, či sú navrhované kroky dostatočné na to, aby Atény v nasledujúcich troch rokoch dosiahli cieľ a zredukovali obrovský rozpočtový schodok.

Grécko sa zaviazalo, že urobí všetko preto, aby stlačilo svoj deficit. Plánuje preto znížiť rozpočtové výdavky a zvýšiť dane, čo sa však nepáči zamestnancom verejného sektora, ktorí na protest pripravujú sériu štrajkov.

Brusel však žiada Grécko, aby dodržiavalo úsporné opatrenia. Atény majú do polovice marca informovať EK o tom, aké konkrétne kroky už prijali. Ak sa komisii nebudú zdať dostatočné, vyzve Grécko, aby pri znižovaní schodku postupovalo ešte razantnejšie.

Dôveryhodnosť Grécka naštrbili aj správy, že falšovalo štatistické údaje, aby nevyšlo najavo, aký obrovský je rozpočtový deficit krajiny.

Európska komisia (EK) preto chce rozšíriť právomoci európskeho štatistického úradu Eurostat tak, aby mohol v prípade podozrenia vykonať audit údajov, ktoré mu dodávajú členské štáty.

"Každý členský štát je zodpovedný za to, že poskytne presné a spoľahlivé informácie o stave svojich verejných financií. To je základný predpoklad pre fungovanie eurozóny a pre vzájomnú dôveru v EÚ," vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Oli Reihn.

Komisia už v roku 2005 prišla s návrhom, aby mal Eurostat širšie právomoci a mohol si preveriť pravdivosť štatistických údajov, ale členské štáty to zamietli. Každý podobný návrh musí schváliť nielen Európsky parlament, ale aj všetky štáty únie.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 20 bal gl