Európske banky majú problém – komerčné hypotéky

Londýn 29. marca (TASR) – Európske banky budú možno v najbližších dvoch rokoch potrebovať až 156 miliárd eur na refinancovanie komerčných hypotekárnych dlhov, odhaduje londýnska spoločnosť DTZ Holdings.

Do konca roka 2011 budú podľa DTZ splatné komerčné hypotéky v hodnote asi 480 miliárd eur. Banky však nedokážu refinancovať celý dlh, predovšetkým v prípadoch, keď úver prevyšuje hodnotu založenej nehnuteľnosti. Viac než polovica z predpokladaného manka pripadne na Britániu a Španielsko, tvrdí DTZ.

Európske úverové inštitúty teraz zápasia s hypotékami v celkovej hodnote 1,8 bilióna eur, ktoré poskytli kupcom obchodných priestorov, kancelárií a skladísk počas 5-ročného realitného boomu skončeného v polovici roka 2007. Mnohé z hypoték boli udelené na vrchole boomu, pričom často predstavovali viac než 80 % hodnoty nehnuteľnosti. Ceny v kontinentálnej Európe potom klesli asi o 26 % a v Británii až o 44 %. Takže mnoho zo spoločností teraz spláca hypotéky, ktoré majú vyššiu hodnotu, než je cena získaných nehnuteľností.

"Toto manko je najvážnejším krátkodobým problémom európskeho bankového sektora," tvrdí spoluautor štúdie Nigel Almond. "Keďže väčšina z týchto úverov bude splatných v najbližších rokoch, očakávame, že sa zvýši riziko krachov," dodal.

Centrálne banky doteraz svojimi zárukami umožňovali, aby si európske banky ponechávali tieto problémové úvery vo svojich portfóliách. To sa však zmení, pretože centrálne banky ukončia opatrenia, ktoré zaviedli pri boji s úverovou a finančnou krízou. V prípadoch, keď nebude možné refinancovanie, banky sa musia rozhodnúť medzi niekoľkými alternatívami, ako je predaj úveru, zabavenie nehnuteľnosti alebo dohoda s dlžníkom alebo iným investorom o zvýšení hotovosti, uvádza DTZ.

Podľa DTZ sú európske spoločnosti v najbližších dvoch rokoch pripravené investovať na trhu komerčných nehnuteľností 116 miliárd eur.

"Európske banky nechceli a zatiaľ ani nemuseli predávať úverové portfóliá za krízové ceny," tvrdí Almond. "To sa však zmení, keď sa zvýši tlak na banky aj investorov, aby urýchlene prišli so skutočnými riešeniami."

DTZ tvrdí, že manko bude predstavovať prinajmenšom 115 miliárd eur. V prípade realizácie pesimistického scenára to bude spomínaných 156 miliárd eur.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom gl