Európske inštitúcie zlyhali, keď nedokázali zabrániť kríze v eurozóne

Sofia 28. novembra (TASR) – Európske inštitúcie zlyhali, keď nedokázali zabrániť kríze v eurozóne. Vyhlásil to pre britský spravodajský portál BBC bulharský minister financií Simeon Djankov, ktorý sa zúčastnil na rokovaní a vytvorení nových európskych úradov pre dohľad nad finančnými trhmi.

Domnieva sa však, že súčasne so vznikom novej meny mali vzniknúť aj nové dozorné inštitúcie, čo sa však nestalo. Súčasná snaha o vytvorenie takýchto úradov pre dohľad nad bankami, poisťovňami a ostatnými finančnými spoločnosťami tak podľa neho prichádza neskoro.

Djankov obvinil Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku, že neboli dostatočne dôsledné pri monitorovaní stavu ekonomiky členských štátov eurozóny. Kritizoval tiež štatistický úrad Eurostat: "Nevedeli o problémoch Grécka a Írska? Zdá sa, že sa neobťažovali vypracovaním analýz, ktoré vypracovať mali," vyhlásil.

Tieto európske inštitúcie potrebujú "zdravotnú prehliadku" a následne nevyhnutné zmeny," dodal Djankov.

Dlhové problémy Grécka a Írska, ktoré museli požiadať o záchranný úver vyvolávajú pochybnosti o budúcnosti eurozóny. Niektorí analytici predpovedajú, že dlhová kríza sa môže ešte zhoršiť, keď sa rozšíri na ďalšie štáty menovej únie a ohrozí euro.

Napriek tomu sa Bulharsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie v roku 2007, chce podľa ministra stať členom eurozóny. Djankov verí, že jeho krajina by mohlo byť pre eurozónu prínosom.

"Ako ukázali dlhové problémy, eurozóna potrebuje fiškálne zodpovedných členov a Bulharsko takým bude," skonštatoval.

Informoval o tom britský spravodajský portál BBC.

12 bal zll