Európske vlády by mali urobiť viac pre konsolidáciu verejných financií

Helsinki 16. mája (TASR) – Európske vlády by mali urobiť viac pre to, aby dali svoje verejné financie do poriadku. Tvrdí to fínsky minister financií Jyrki Katainen, ktorý zároveň uvítal návrh, aby Európska komisia (EK) dostala na preskúmanie návrhy rozpočtov členských štátov únie ešte predtým, ako ich vlády predložia na schválenie národným parlamentom.

Katainen verí, že dohoda o poskytnutí úveru Grécku a o vytvorení záchranného európskeho fondu na pomoc krajinám v núdzi pomôže stabilizovať euro.

Pripomenul, že bez týchto opatrení by sa aj ďalšie štáty mohli dostať do podobných problémov, s akými zápasí Grécko. Takto získali čas, aby dali svoje verejné financie do poriadku.

Fínsky parlament už v stredu (12. 5.) schválil úver pre Grécko vo výške 1,6 miliardy eur, ktorý je súčasťou záchranného balíka od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Fínsko má povesť krajiny, ktorá si prísne stráži rozpočtové výdavky a na rozdiel od niektorých členov eurozóny má schodok verejných financií pod kontrolou. Ratingová agentúra Fitch preto potvrdila Fínsku najvyšší rating na úrovni AAA, a to aj napriek vlaňajšiemu prehĺbeniu rozpočtového deficitu v dôsledku globálnej hospodárskej krízy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl