Európski politici predpokladajú, že pomoc Írsku upokojí situáciu

Berlín/Brusel 29. novembra (TASR) – Záchranný balík pre Írsko má upokojiť situáciu v eurozóne. Prispieť k tomu má aj stály krízový mechanizmus, ktorý má vzniknúť po skončení eurovalu. Existujú však pochybnosti, či tieto opatrenia budú stačiť.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble predpokladá, že pomoc pre Írsko v celkovej hodnote 85 miliárd eur zažehnala nebezpečenstvo rozšírenia dlhovej krízy do ďalších krajín eurozóny. "Dúfam, že riešenie írskych problémov bude mať upokojujúci vplyv na eurozónu ako celok," povedal Schäuble dnes v Berlíne.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn je presvedčený, že írska ekonomika bude už v roku 2012 rásť nadpriemerným tempom. "Íri sú múdri a neústupčiví, dokážu to," vyhlásil Rehn.

Optimistickí sú aj francúzski predstavitelia. Ministerka hospodárstva Christine Lagardeová povedala pre rozhlasovú stanicu RTL, že "oheň sa konečne podarilo zahasiť". Rozhodujúce však podľa nej bude, či vláda dokáže presvedčiť Írov o správnosti úspor. Francúzsky minister pre rozpočet François Baroin považuje záchranné opatrenia za "dostatočné a účinné". Zdôraznil, že "je potrebné, aby celý svet, aj investori, pochopili správu z Európy: Zachránime euro!"

Schäuble zároveň bránil závery týkajúce sa stáleho krízového mechanizmu. Rozhodnutie ministrov financií EÚ znamená, že obava týkajúca sa znepokojenia trhov "nemá reálny základ". Prvý návrh stáleho mechanizmu riešenia budúcich dlhových kríz počíta so zapojením súkromných investorov až v prípade platobnej neschopnosti štátu, aj to len v obmedzenej miere.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom pop