Európski socialisti navrhujú fond na pomoc krajinám eurozóny

Brusel 2. marca (TASR) – Európski socialisti dnes navrhli vytvorenie záchranného fondu, ktorý by sa využíval na pomoc v prípade rizika bankrotu členskej krajiny eurozóny. Ak by sa nejaká krajina dostala do podobných problémov, s akými aktuálne bojuje Grécko, pomoc fondu by zabránila, aby jej zlú situáciu využívali špekulanti. Socialisti chcú, aby bol súčasťou Európskej investičnej banky (EIB).

"Terajšia kríza ukázala, že nám v EÚ chýba mechanizmus solidarity," uviedol bývalý dánsky premiér a šéf Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen. "Z fondu by si krajiny v núdzi mohli požičiavať za bežné úroky. Nemôžeme pristúpiť na to, že ponecháme na trhoch reguláciu životných štandardov."

Vo vyhlásení skupiny sa uvádza, že fond zastaví "roj špekulantov, ktorí sa ako kobylky presúvajú z jednej krajiny do druhej".

Návrh prichádza potom, ako sa objavili správy, že Francúzsko a Nemecko sú blízko dohode o pomoci Grécku s refinancovaním jeho dlhu výmenou za to, že Atény sa zaviažu zrealizovať ďalšie úsporné opatrenia.

Podľa Rasmussena tento návrh aj v prípade súhlasu Európskej komisie a lídrov EÚ nepomôže Grécku, keďže jeho realizácia bude vyžadovať dlhší čas.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll