Euroskupina posudzovala návrhy rozpočtov členských štátov na rok 2014

Brusel 22. novembra (TASR) – Ministri financií eurozóny dnes posudzovali návrhy rozpočtov členských štátov na budúci rok, prvýkrát v histórii bloku. Táto kontrola je súčasťou novej procedúry, ktorá má včas odhaliť potenciálne problémy a zabrániť opakovaniu dlhových kríz. Informovala o tom agentúra DPA.

"Súčasťou procesu je, že sa navzájom pýtame, aké ďalšie kroky je možné prijať a kde sú podľa posudku ministrov riziká v návrhoch ich rozpočtov" uviedol Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Dodal, že návrhy všetkých krajinách so sebou nesú isté riziká. Hrozí napríklad, že nie všetky štáty budú schopné zaviesť navrhované opatrenia alebo dosiahnuť plánované ciele. Prípadne by mohli urobiť viac pre konsolidáciu verejných financií.

Ale zásahy Bruselu do finančnej politiky jednotlivých štátov nie sú v Európskej únii (EÚ) veľmi populárne, zvlášť neradi to vidia tradičné veľmoci.

Návrhy rozpočtov preskúmala minulý týždeň aj Európska komisia. Päť štátov eurozóny, vrátane Talianska a Španielska, ktoré sú treťou a štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny komisia hneď upozornila, že im hrozí porušenie rozpočtových pravidiel.

Podľa komisie Taliansku hrozí, že ani na budúci rok sa mu nepodarí znížiť štátny dlh na povolenú úroveň, a Španielsku, že prekročí povolený limit pre výšku rozpočtového schodku.

Komisia preto vyzvala predstaviteľov a zákonodarcov oboch krajín, aby podnikli potrebné kroky a upravili rozpočty na rok 2014 tak, aby spĺňali pravidlá EÚ. Podobnú výstrahu adresovala komisia aj Fínsku, Luxembursku a Malte.

Tieto výstrahy však nesprevádzajú žiadne tresty. Cieľom kontroly rozpočtov je zabrániť prípadným dlhovým krízam, zabezpečiť dodržiavanie rozpočtovej disciplíny v eurozóne a zvýšiť tak dôveru v euro.

Podľa rozpočtových pravidiel EÚ, tzv. Paktu stability a rastu, schodok v rozpočte členských štátov nesmie prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a štátny dlh môže dosiahnuť maximálne 60 % HDP. Mnohé štáty, vrátane 13 zo 17 členov eurozóny, tieto pravidlá počas hospodárskej krízy v roku 2009 porušili. Komisia ich preto vyzvala, aby si dali svoje financie do poriadku. Nepotrestala ich však, len sa s nimi dohodla na časovom harmonograme pre konsolidáciu verejných financií. Ak ale v dohodnutom termíne svoje schodky a dlhy neznížia, hrozí im pokuta až vo výške 0,2 % ich HDP.

3 20 bal jk