Euroskupine dochádza trpezlivosť s Gréckom

Brusel 24. novembra (TASR) – Ministrom financií eurozóny dochádza trpezlivosť s Gréckom. Vyhlásil to Jeroen Dijsselbloem, šéf Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií bloku, v reakcii na návrh gréckeho rozpočtu na rok 2014. Informoval o tom britský portál BBC s odvolaním sa na rozhovor, ktorý Dijsselbloem poskytol denníku Ta Nea.

Zadlžená krajina sa už šesť rokov zmieta v recesii. Vláda v návrhu rozpočtu počíta s tým, že grécka ekonomika na budúci rok ožije a jej výkon sa zvýši o 0,6 %. Podľa štátneho tajomníka gréckeho ministerstva financií Christosa Staikurasa sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny tento rok zníži o niečo menej, a to o 4 %, a nie o 4,5 %, ako sa pôvodne čakalo. To vytvára podmienky pre návrat Grécka na dlhopisové trhy v budúcom roku.

Veritelia zadlženej krajiny, tzv. Trojka – Európska komisia (EK), Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF) – potvrdili, že Atény dosiahli pokrok v reformách, ale ešte stále nesplnili všetko, na čom sa s nimi dohodli.

Obe strany sa už niekoľko mesiacov nevedia zhodnúť na rozsahu rozpočtových škrtov, ktoré by mali Grécku pomôcť dosiahnuť stanovené fiškálne ciele. Grécka vláda je presvedčená, že na ich docielenie už ďalšie úsporné opatrenia pre obyvateľov zavádzať nemusí, čo si ale Brusel, ECB a MMF nemyslia.

Grécka vláda trvá na tom, že v rozpočte na rok 2014 jej chýba len asi 500 miliónov eur, no medzinárodní veritelia sú menej optimistickí. Trojka predpokladá, že deficit bude až okolo 1,5 miliardy eur, a požaduje od Grécka, aby pristúpilo k novým škrtom vo výdavkoch.

Inšpektori Trojky by sa do Atén mali najbližšie vrátiť začiatkom decembra. Grécku ale hrozí, že sa mu nepodarí uzatvoriť dohodu s veriteľmi o výške deficitu v roku 2014 pred zasadnutím Euroskupiny, ktoré je naplánované na 9. decembra. Ministri financií eurozóny tak nebudú môcť schváliť Aténam ďalšiu tranžu úveru (1 miliarda eur).

Minister financií Jannis Sturnaras medzitým predložil návrh gréckeho rozpočtu parlamentu, ktorý má o ňom hlasovať začiatkom decembra.

12 bal gl