Eurostat zverejní revidované grécke výsledky 15. novembra

Brusel 22. októbra (TASR) – Revidované údaje o vývoji rozpočtového deficitu a štátneho dlhu Grécka za ostatné štyri roky ešte nie sú kompletné a pripravené na zverejnenie. Potvrdil to dnes štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat.

Eurostat dnes uverejnil spresnené čísla o výške rozpočtového schodku v minulom roku pre 26 členov únie s výnimkou Grécka s odôvodnením, že spoločne so štatistickým úradom v Aténach a Gréckou komorou audítorov prehodnocuje údaje z predchádzajúcich rokov. Dlhové problémy Grécka totiž odhalili, že Atény v minulosti falšovali údaje o stave verejných financií.

Hovorca Európskej komisie (EK) dnes potvrdil, že grécke štatistiky za obdobie rokov 2004 – 2009 budú zverejnené 15. novembra.

Grécke médiá začiatkom týždňa s odvolaním sa na nemenované zdroje z ministerstva financií uviedli, že rozpočtový schodok krajiny sa vlani prehĺbil až na 15,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), a nie na 13,6 % HDP, ako naznačovali predbežné aprílové výsledky. Aj štátny dlh je vyšší a namiesto 115 % HDP dosiahol údajne 127 % HDP.

Eurostat v spresnených výsledkoch za minulý rok opravil údaje takmer všetkých členov EÚ, ale v drvivej väčšine o zanedbateľné hodnoty. Najviac pritom zmenil výšku vlaňajšieho deficitu v prípade Lotyšska, a to o 1,3 bodu na 10,2 % v dôsledku prepočítania nákladov na záchranu banky Parex.

Aj Slovensko malo minulý rok výrazne vyšší ako pôvodne odhadovaný schodok verejných financií, a to 7,9 % HDP, a nie 6,8 % HDP, a rozpočtový deficit Bulharska nebol 3,8 %, ale 4,7 % HDP. Naopak, deficit Nemecka nakoniec dosiahol len 3 %, a nie 3,3 % HDP.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal gl