Eurozóna a ECB pripravujú intervenciu na pomoc Španielsku a Taliansku

Paríž 27. júla (TASR) – Vlády v eurozóne a Európska centrálna banka (ECB) pripravujú intervenciu na finančných trhoch, aby pomohli Španielsku a Taliansku znížiť náklady na obsluhu ich dlhov. Uviedli to dnes francúzske noviny Le Monde.

Noviny s odvolaním sa na nemenovaný zdroj napísali, že ECB je ochotná zapojiť sa do akcie pod podmienkou, že vlády členských štátov eurozóny schvália aj účasť oboch záchranný fondov – dočasného aj trvalého – na intervenciách.

Podľa tohto plánu ako prvý by mohol začať s nákupmi dlhopisov Španielska a Talianska na primárnych trhoch dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF). A keď v septembri začne fungovať trvalý Európsky mechanizmus pre stabilitu (EMS), pridá sa k nemu. Zároveň bude ECB v tom čase nakupovať dlhopisy oboch krajín na sekundárnych trhoch.

Denník Le Monde tvrdí, že na pláne sa pracuje a chýbajú už len dni prípadne týždne do jeho dokončenia. Aj dnes sa bude o ňom rokovať.

Zdroj blízky francúzskemu prezidentovi agentúre Reuters povedal, že hlava štátu Francois Hollande bude dnes popoludní diskutovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o zavedení dohody z júnového summitu Európskej únie do praxe. Práve na tomto summite európski lídri schválili nové opatrenia, ktoré majú únii pomôcť zvládnuť krízu.

Prezident ECB Mario Draghi už vo štvrtok (26. 7.) sľúbil, že urobí všetko pre záchranu eura.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl