Eurozóna je odhodlaná pomôcť Grécku a zabezpečiť stabilitu eura

Paríž 29. apríla (TASR) – Členovia eurozóny a ich partneri sú rozhodnutí pomôcť stabilizovať situáciu v Grécku, reštrukturalizácia jeho dlhu je pritom vylúčená. Vyhlásil to dnes francúzsky minister pre rozpočet Francois Baroin.

"Niet žiadnych pochybností o odhodlaní členov eurozóny, Európskej centrálnej banky (ECB), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie zabezpečiť stabilitu Grécka, a teda aj spoločnej európskej meny," povedal v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL.

Pripomenul tiež, že špekulanti, ktorí atakujú Grécko, v skutočnosti útočia na celú eurozónu. Zároveň dodal, že problémy, s ktorými zápasia Portugalsko a Španielsko, nemajú s gréckou krízou nič spoločné.

Prezident Rady guvernérov ECB a prezident nemeckej centrálnej banky Axel Weber v tejto súvislosti upozornil, že štátny bankrot Grécka by mal "nevyčísliteľný" dopad na finančné trhy a iné štáty.

"Finančná pomoc spojená s prísnymi podmienkami je pre všetky zúčastnené strany to najlepšie riešenie," uviedol pre nemecké noviny Bild.

Zároveň dodal, že Grécko sa môže dostať z problémov len vtedy, ak začne s rozhodnými a dôveryhodnými reformami hospodárstva. Vylúčenie Grécka z eurozóny by podľa neho mohlo vyvolať obrovský ekonomický a finančný otras a pre takéto rozhodnutie neexistuje legálny základ.

Štáty eurozóny a MMF sľúbili Grécku požičať dohromady 45 miliárd eur, ale Nemecko presadzuje, aby bola táto pomoc podmienené zavedením prísnych reforiem. To sa však nepáči gréckej verejnosti. Problémy s gréckymi dlhmi však potápajú euro aj finančné trhy.

Pre dlhovú krízu Grécka sa americký prezident Barack Obama v stredu (28. 4.) telefonicky spojil s nemeckou kancelárskou Angelou Merkelovou. Biely dom informoval, že obaja lídri zdôraznili v telefonáte dôležitosť rezolútnych krokov zo strany Grécka a včasnej podpory zo strany MMF a Európy.

Spojené štáty sa doteraz prakticky nemiešali Európe do riešenia gréckej krízy. Ale obavy, že Grécko a ďalšie krajiny môžu zbankrotovať, mali za následok oslabenie eura a posilnenie dolára. To ohrozuje americký export.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 20 bal gl