Eurozóna má pripravený záchranný program na pomoc zadlženým krajinám

Moskva 21. júna (TASR) – Eurozóna má pripravený záchranný program na pomoc krajinám, ktoré majú problémy s dlhmi ako napríklad Grécko a jej mena, "euro, je dôveryhodnou menou". Uviedol to dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet v rozhovore pre ruské médiá počas návštevy v Moskve.

Pripomenul, že eurozóna pripravila pre Grécko záchranný program a kontroluje jeho realizáciu. Doterajšie výsledky naznačujú, že tento program funguje.

Čo sa týka inflácie v menovej únii, tá je momentálne na úrovni 1,98 %, čo je v súlade s cenovou politikou ECB. Stabilita európskej meny zostáva hlavnou prioritou banky, vyhlásil Trichet.

Pripomenul však, že pre udržanie zotavovania hospodárstva menovej únie je potrebné, aby vlády členských štátov posilnili dôveru spotrebiteľov a investorov v eurozónu, a to znižovaním rozpočtových schodkov a dodržiavaním maastrichtských kritérií.

"Jadrom hospodárskej únie je stály dohľad nad fiškálnymi politikami štátov," skonštatoval Trichet, podľa ktorého je zvlášť dôležité, aby jednotlivé vlády nielen dodržiavali všetky pravidlá, ale tiež, aby bolo zabezpečené monitorovanie ich dodržiavania.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop