Eurozóna odložila vyplatenie pomoci pre Grécko (2)

Brusel 17. novembra (TASR) – Vyplatenie ďalšej časti záchranného úveru pre Grécko sa odkladá. Dohodli sa na tom ministri financií eurozóny. Atény totiž neplnia podmienky záchranného programu.

Ďalšia tranža mala byť pôvodne uvoľnená v decembri, ale posúva sa na január, informoval dnes rakúsky minister financií Josef Pröll, ktorý v utorok (16.11.) kritizoval Grécko za porušovanie podmienok záchranného úveru. Podľa Prölla Atény neplnia svoje záväzky na strane príjmov, konkrétne v daňovej oblasti.

"V krátkosti sme diskutovali o Grécku. Tranža úveru pre Grécko sa odloží na január a nebude vyplatená v decembri. Počkáme si na grécke čísla, ale teraz vyzerajú výrazne lepšie," popísal dnes Pröll pred novinármi utorkové stretnutie ministrov financií eurozóny.

Hovorca rakúskeho ministra financií neskôr potvrdil, že Pröll hovoril o posunutí uvoľnenia celej tranže, nielen rakúskeho príspevku. "Minister Pröll mal na mysli celú Euroskupinu."

Podľa prvej neoficiálnej reakcie z kruhov gréckeho ministerstva financií sú za neplnením podmienok "technické príčiny". Experti Európskej únie (EÚ), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB) pravidelne pred uvoľnením každej tranže úveru kontrolujú verejné financie Grécka. Delegácia zatiaľ neukončila svoje hodnotenie, ktoré bude základom pre vyplatenie ďalšej pomoci. Konečné rozhodnutie by malo padnúť na decembrovom summite EÚ.

Európsky štatistický úrad v pondelok (15.11.) revidoval vlaňajší rozpočtový deficit Grécka na 15,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne uvádzaných 13,6 %. Celkový verejný dlh na konci vlaňajška predstavoval 126,8 % HDP, pričom podľa aprílových údajov mal byť "len" 115,1 % HDP.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

1 2 3 20 lom