FINANCIE: Eurozóna pomôže Grécku, ale iba „v prípade potreby“, tvrdí Juncker (2)

Brusel 15. marca (TASR) – Ministri financií eurozóny sú pripravení pomôcť krízou verejných financií zmietanému Grécku, ale len v prípade, že to bude nevyhnutné. Konečné rozhodnutie o finančnej výpomoci však bude ležať na Rade Európskej únie, podčiarkol po stretnutí šéf finančných ministrov eurozóny Jean-Claude Juncker.

„Grécko si nepýtalo priamo pomoc od krajín eurozóny. V prípade potreby, avšak my si myslíme, že táto potreba nenastane, môže byť dosiahnutá dohoda v rámci eurozóny. Bilaterálna pomoc môže byť schválená, ale bavili sme sa len o jej mechanizme a technických bodoch, aby sme mohli promptne podniknúť spoločnú akciu,“ konštatoval Juncker. „Signál, ktorý sme vyslali smerom k trhom, je ten, že opatrenia Grécka, ktoré prijalo pre ekonomické ozdravenie, sú kredibilné.“

Po päťhodinovom stretnutí, na ktorom slovenskú delegáciu viedol minister financií Ján Počiatek, je jasné, že typ pomoci nebudú tvoriť úverové garancie. „Záruka na úvery nepredstavuje alternatívu pomoci,“ konštatoval Juncker.

„Pred dvoma týždňami sme absolvovali cestu v Grécku spolu s predstaviteľmi Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Tá návšteva potvrdila, že Grécko je na dobrej ceste,“ vyjadril rovnako ako Juncker pozitívny názor na kroky vlády Jorgosa Papandreua komisár pre finančné a ekonomické otázky Olli Rehn.

Juncker zdôraznil, že konečný verdikt vo veci môže, ale nemusí mať budúcotýždňový európsky summit, ktorý sa uskutoční 25. a 26. marca v Bruseli. „Povedal som Európska rada, nepovedal som, že nevyhnutne tá najbližšia,“ nechcel špecifikovať ďalšie kroky ohľadne gréckeho problému Luxemburčan.

Grécko si nahromadilo dlhy vo výške viac než 300 miliárd eur a podľa odhadov expertov by si potrebovalo požičať ešte v tomto roku 54 miliárd na ich postupné splácanie aj napriek tomu, že radikálne modifikovalo svoj rozpočet za cieľom šetrenia. „Uťahovanie opaskov“ okamžite vyvolalo v krajine rozsiahle štrajky minulý týždeň.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gon