Eurozóna popiera špekulácie, že EFSF by mohol nakupovať dlhopisy

Brusel 13. decembra (TASR) – Členovia eurozóny nerokujú o zmenách v európskom finančnom a stabilizačnom fonde EFSF, tzv. eurovale, ani o rozšírení jeho činnosti napríklad na nákup dlhopisov. Uviedli to dnes zdroje z eurozóny v reakcii na článok v britských novinách Financial Times.

Podľa uznávaného hospodárskeho denníka predstavitelia Európskej únie vraj uvažujú o tom, že použijú 60-miliardový podiel EÚ v eurovale, v ktorom je dohromady 750 miliárd eur, na nákup dlhopisov problematických krajín eurozóny.

"O tomto sa vážne neuvažuje," prezradil nemenovaný vysokopostavený zdroj z eurozóny agentúre Reuters.

Podobný krok by podľa Financial Times mohol uľahčiť pomoc zadlženým krajinám tak, aby nemuseli žiadať o úver z eurovalu.

"O zmenách v EFSF alebo v jeho právomoci sa nediskutuje," potvrdil aj druhý zdroj z eurozóny.

Dlhopisy krajín, ktoré zápasia s vážnymi finančnými problémami, napríklad Írska a Portugalska, doteraz nakupovala len Európska centrálna banka (ECB), aby im pomohla znížiť náklady na obsluhu dlhov, aj keď samotná banka považuje takéto opatrenie za kontroverzné.

Financial Times okrem toho tvrdia, že stály krízový mechanizmus, ktorý má v roku 2013 nahradiť dočasný európsky záchranný fond, by mohol prejsť určitými zmenami. Mohol by napríklad poskytovať krátkodobé úvery krajinám, ktoré majú ťažkosti požičať si peniaze na trhu, ale nepotrebujú dlhodobý úver na niekoľko rokov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop