Eurozóna: Prípadná pomoc pre Írsko by mohla dosiahnuť 90 mld. eur

Brusel 14. novembra (TASR) – Prípadná finančná pomoc pre Írsko by sa mohla pohybovať od 45 do 90 miliárd eur v závislosti od toho, či Dublin bude potrebovať pomoc pre svoj bankový sektor. Uviedli to v sobotu (13.11.) zdroje z eurozóny. Podľa správy britskej spoločnosti BBC by Írsko mohlo zasa požiadať o pomoc vo výške od 60 do 80 miliárd eur.

Íri oficiálne o pomoc od Európskej únie zatiaľ nepožiadali, no zdroje z eurozóny v piatok (12.11.) informovali, že o tejto možnosti sa už začalo rokovať. Dublin ale odmieta aj túto informáciu s tým, že žiadne rozhovory v tomto duchu sa nevedú a krajina má financie minimálne na prvých šesť mesiacov budúceho roka.

Podľa nemeckého nedeľníka Welt am Sonntag sa rokovania o prípadnej pomoci uskutočnia na budúci týždeň v Bruseli. Ako noviny dodali, na poskytnutie financií Írsku tlačia aj Španielsko a Portugalsko. Tieto krajiny, ktoré tiež zápasia s finančnými problémami, sa obávajú, že ak Európska únia Írsku nepomôže, jeho rastúce problémy stiahnu so sebou aj ich.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 dan pop