FINANCIE: Eurozóna uvažuje o poskytnutí pomoci Grécku, nechce, aby požiadalo MMF

Paríž 28. januára (TASR) – Krajiny eurozóny skúmajú spôsoby ako pomôcť Grécku pri riešení jeho rozpočtových problémoch, ale konať začnú až vtedy, keď samotné Atény zvýšia úsilie pri riešení svojich ekonomických ťažkostí. Uviedol to v dnešnom vydaní francúzsky denník Le Monde.

Citujúc nemenované zdroje z eurozóny Le Monde informoval, že vlády niektorých členských štátov s jednotnou menou diskutujú o možných spôsoboch ako poskytnúť Grécku finančnú pomoc.

Denník citoval "niekoľkých predstaviteľov eurozóny", že tento blok "je pripravený pomôcť Grécku, ak krajina bude sama dostatočne zodpovedná".

Finančné trhy sa obávajú, že Atény nebudú schopné vyriešiť svoj vysoký dlh, čo zvyšuje tlak na európsku menu a navyše vyvoláva špekulácie, či Grécko nakoniec nebude musieť z eurozóny vystúpiť.

Aj keď sa pôvodne tvrdilo, že eurozóna Grécku pomáhať nebude, Le Monde citoval jeden nemenovaný vládny zdroj, podľa ktorého si eurozóna neželá, aby sa Grécko obrátilo na Medzinárodný menový fond (MMF). "Je to otázka dôveryhodnosti eurozóny," povedal zdroj. "MMF by mohol stanoviť krajine určité monetárne podmienky. A to krajiny eurozóny nechcú dovoliť, inak by nemohli udržať nezávislosť Európskej centrálnej banky," dodal zdroj z eurozóny pre Le Monde.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll