FINANCIE: Eurozóne nehrozí deflácia, preto nie je potrebné, aby ECB spustila QE

Dubrovník 14. júna (TASR) – Eurozónu neohrozuje deflácia, preto nie je potrebné, aby Európska centrálna banka (ECB) spustila rozsiahly nákup aktív. Vyhlásil Benoît Coeuré, člen predstavenstva ECB na okraj ekonomickej konferencie v Dubrovníku. Informoval o tom portál Busniess Times.

Coeuré na otázky novinárov povedal, že centrálna banka teraz vyhodnotí vplyv balíka opatrení, ktoré prijala minulý týždeň na uvoľnenie menovej politiky. ECB totiž znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na nové historické minimum 0,15 % a zaviedla negatívny úrok (-0,10 %) na vklady, aby podporila oživenie úverov v eurozóne a tým aj jej hospodársky rast.

Prezident ECB po zasadaní Rady guvernérov vyhlásil, že centrálna banka je pripravená v prípade potreby znova zakročiť a prijať ďalšie opatrenia. Podľa analytikov ECB vzhľadom na takmer nulový úrok už zostáva len jeden nástroj, a to rozsiahly nákup aktív známy aj ako kvantitatívne uvoľňovanie (QE). Coeuré však schladil očakávania trhov, že banka môže tento nástroj v blízkej budúcnosti použiť.

Pripomenul, že aj keď je miera inflácie v eurozóne veľmi nízka (v máji dosiahla len 0,5 %), dôvodom jej spomalenia bol najmä globálny pokles cien energií a potravín. Aj posilnenie eura stlačilo ceny dovážaných produktov, čo sa odrazilo na poklese medziročnej miery inflácie. ECB sa preto domnieva že aj keď zostanú cenové tlaky v eurozóne dlhší čas nízke, tempo rastu spotrebiteľských cien sa bude postupne zrýchľovať. Eurozóne preto deflácia nehrozí.

12 bal zll