Experti očakávajú, že ECB v stredu nezmení úrokové sadzby

Frankfurt nad Mohanom 1. októbra (TASR) – Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) bude v stredu (2. 10.) v Paríži rozhodovať o nastavení úrokových sadzieb. Ekonómovia očakávajú, že kľúčový úrok v eurozóne zostane na rekordnom minime 0,5 %. Vyhliadky týkajúce sa oživenia ekonomiky regiónu sa totiž zlepšili. Informovala o tom agentúra AP.

Ďalšie zníženie sadzieb by zlacnelo úvery a pomohlo ekonomike. Aktuálne indikátory však signalizujú, že oživovanie pokračuje potom, čo sa ekonomika eurozóny dostala v 2. štvrťroku z recesie a vrátila sa k miernemu rastu.

Obchodníci, investori a analytici sa v stredu sústredia na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Maria Draghiho po zasadnutí Rady guvernérov. Budú čakať na signály, či ECB neposkytne komerčným bankám ďalšie dlhodobé lacné úvery. Týmto spôsobom by mohla zabrániť zdraženiu úverov, ak sa americká centrálna banka (Fed) rozhodne obmedziť monetárne stimuly.

Draghi minulý týždeň vyhlásil, že ECB by v prípade potreby mohla po tretí raz poskytnúť bankám lacné dlhodobé úvery prostredníctvom dlhodobých refinančných operácií (LTRO). ECB už bankám v eurozóne poskytla prostredníctvom dvoch kôl LTRO (v decembri 2011 a marci 2012) 3-ročné úvery v celkovom objeme približne 1 bilión eur.

2 lom zll