Experti z EÚ a MMF začali v Portugalsku rokovať o pomoci

Lisabon 12. apríla (TASR) – Portugalsko dnes začalo rokovania s expertmi z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) o záchrannom balíku. Odhaduje sa, že hodnota finančnej pomoci na záchranu ekonomiky, ktorú Portugalsko potrebuje už od júna, by mohla dosiahnuť 80 miliárd eur.

Experti z Európskej únie (EÚ) a MMF zhodnotia finančnú pozíciu krajiny a určia, aké ďalšie úsporné kroky by mala prijať, aby plánovaný 3-ročný úver dostala. Politické rokovania o rozsahu pôžičky a podmienkach na jej poskytnutie sa začnú na budúci týždeň v pondelok (18. 4.).

Portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos povedal, že Lisabon má financie na plnenie svojich záväzkov už len na tento a budúci mesiac, čo znamená, že už od júna potrebuje peniaze zo zahraničia. V júni musí napríklad Portugalsko splatiť dlhopisy za 4,9 miliardy eur.

"Finančné prostriedky máme do júna. Od toho mesiaca však budeme potrebovať aktiváciu záchranného programu," povedal minister v rozhovore pre agentúru Reuters, pričom dodal, že schválenie pomoci očakáva v polovici mája.

Predpokladá sa, že záchranný balík stanoví rovnaké ciele v oblasti rozpočtového deficitu, aké si pôvodne stanovila portugalská vláda. To znamená zníženie schodku rozpočtu v tomto roku na 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), v roku 2012 na 3 % HDP a v roku 2013 na 2 % HDP. Minulý rok dosiahol rozpočtový deficit Portugalska 8,6 % HDP, čím vysoko prekonal pôvodný cieľ 7,3 % HDP.

Ekonómovia už dávnejšie očakávali, že ďalšou krajinou, ktorá požiada o pomoc, bude práve Portugalsko potom, čo o ňu museli požiadať Grécko a Írsko. Portugalská vláda sa snažila žiadosti o pomoc vyhnúť celé mesiace, ustúpiť nakoniec musela až potom, čo opozícia v parlamente zabránila prijatiu ďalších úsporných opatrení na zníženie rozpočtového deficitu. Výsledkom bolo zvýšenie výnosov z portugalských dlhopisov na medzinárodných trhoch na takú úroveň, že krajina už financovanie štátneho dlhu nedokázala zvládať. Informovala o tom agentúra Reuters.