Finančná a hospodárska kríza ešte nie je podľa ECB zažehnaná

Limassol 3. septembra (TASR) – Finančná a hospodárska kríza ešte nie je úplne zažehnaná, povedali dnes zástupcovia Európskej centrálnej banky (ECB) Athanasios Orphanides a a José Manuel González-Páramo.

"Katastrofe, akou bola kríza v 30. rokoch minulého storočia, sme sa dokázali vyhnúť, no musíme jasne povedať, že ešte nie sme za vodou," vyhlásil v Limassole na ekonomickej konferencii Orphanides, guvernér cyperskej centrálnej banky a zároveň člen Výkonnej rady ECB.

S tým súhlasil aj ďalší člen rady González-Páramo, ktorý navyše varoval, že mnohé banky by sa mohli stať príliš závislé od lacných peňazí, ktoré ponúka ECB na podporu finančných trhov.

"Je tu určité nebezpečenstvo, že pomoc na podporu finančných trhov sa môže postupne zmeniť na trvalú závislosť bánk od financovania zo strany centrálnej banky. Takýto vývoj môže potom zvýšiť riziká aj pre samotnú ECB," povedal González-Páramo. Ako dodal, nadmerná likvidita by sa mohla odraziť na zvýšení inflácie, ak sa nezačne z trhu "vo vhodnom čase a efektívne sťahovať".

Informovali o tom agentúra Reuters a Dow Jones Newswires.

1 12 dan zll