FINANCIE: Finančné trhy očakávajú ďalšie uvoľnenie peňažnej politiky ECB

Frankfurt nad Mohanom/Sintra 19. mája (TASR) – Ďaleko od finančných centier budú koncom mája predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB), hospodárski experti, šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a 150 hostí diskutovať na tému Peňažná politika v meniacom sa finančnom svete. DPA informuje, že konferencia sa uskutoční od 25. do 27. mája v portugalskom mestečku Sintra.

Finančné trhy očakávajú rokovanie s napätím nielen preto, lebo sa konferencia uskutoční krátko pred júnovým rokovaním vedenia ECB o jej úrokovej politike, ale závažné sú aj jej diskusné témy ako nové regulačné opatrenia pre banky, inflácia a extrémne uvoľňovanie peňazí do obehu rozhodujúcimi svetovými centrálnymi bankami.

O podujatí sa v médiách hovorí ako „o pandante“ stretnutia centrálnych bankárov a ďalších expertov Spojených štátov, ktoré od roku 1978 každoročne koncom augusta organizuje regionálna banka Fedu v Kansas City (spolkový štát Wyoming) v malebnej rekreačnej oblasti Jackson Hole.

ECB chce tiež založiť tradíciu výročných stretnutí, na ktorých by sa diskutovalo o peňažno-politických otázkach a dlhodobom nasmerovaní peňažnej politiky v eurozóne. Sintra bude miestom stretnutí najmenej najbližších päť rokov. Sintra leží približne 30 kilometrov od Lisabonu. Kedysi slúžila ako letné sídlo portugalských kráľov. V súčasnosti patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v nej množstvo zámkov, palácov a zrúcanín hradov.

Finančné trhy očakávajú, že na rokovaní vedenia ECB 5. júna sa rozhodne okrem iného o ďalšom znížení základnej úrokovej sadzby banky, ktorá je teraz 0,25 %, ale aj o sankciách pre banky, ktoré si ukladajú peniaze na účty v ECB, či o dodatočnom dlhodobom úvere pre peňažné ústavy z europriestoru.

Na ECB nalieha Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a aj MMF, aby prijala účinné opatrenia proti hrozbe deflácie, ktorá by priniesla riziká pre hospodárske zostavovanie sa eurozóny. Podľa Lagardeovej, ako sa vyjadrila pre nemecký Handelsblatt, “ peňažná politika v Európe by mala ďalej prinášať rastové impulzy“.

3 jns pop