FINANCIE: Finanční experti začali s hodnotením gréckeho úsporného plánu

Atény 22. februára (TASR) – Finanční experti Európskej únie (EÚ) dnes začali hodnotiť grécky úsporný plán. Odborníci, medzi ktorými sú predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) aj Medzinárodného menového fondu (MMF), majú zistiť či vládne opatrenia na konsolidáciu verejných financií budú stačiť na zníženie schodku pod 3 % do roku 2012 z vlaňajších takmer 13 %. Experti by mali svoje správy na začiatku marca predložiť Európskej komisii (EK). EÚ potom zrejme rozhodne, či Atény potrebujú ďalšie úsporné kroky.

Grécky premiér Giorgos Papandreou uviedol, že jeho krajina neočakáva prevzatie svojich dlhov. Atény však potrebujú politickú podporu, ktorá im umožní zaistiť si lacnejšie financovanie dlhu. "Nechceme finančnú záchranu. Očakávame však, že si budeme môcť požičiavať za rovnakých podmienok, ako finančne silné štáty EÚ," povedal Papandreou pre BBC.

Grécko, ktoré musí aktuálne platiť pri úveroch asi trojnásobné úroky v porovnaní s Nemeckom, nemôže bez podpory tohto typu znížiť svoje dlhy, tvrdí grécky premiér. Papandreou však nespresnil, či mal na mysli bilaterálne úvery alebo záruky zo strany finančne silných krajín. Malo by ísť zrejme o výhodné úvery, za ktoré sa zaručia štáty únie.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom pop