FINANCIE: Francúzsko ani Španielsko neplnia fiškálne ciele

Washington/Paríž/Madrid 24. decembra (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) sa obáva, že Francúzsko nesplní svoje fiškálne ciele, informovala agentúra DPA. Druhá najväčšia ekonomika sa totiž nachádza v kríze. Európska komisia (EK) chce údajne dať Francúzsku podobne ako Španielsku viac času na konsolidáciu verejných financií.

MMF očakáva, že Francúzsko na budúci rok nedokáže stiahnuť rozpočtový deficit na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa fondu schodok klesne len na 3,5 % HDP po 4,5 % v tomto roku. MMF počíta so slabým rastom ekonomiky a vyzval Paríž, aby zvýšil svoju konkurencieschopnosť.

Aj EK začiatkom novembra varovala, že Francúzsku sa zrejme nepodarí v roku 2013 znížiť deficit na 3 % HDP. Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn až na budúci rok rozhodne, či nejako zasiahne a či otvorí konanie proti Parížu. Francúzska vláda viackrát zdôraznila, že na budúci rok splní svoj cieľ týkajúci sa deficitu, ktorý je stanovený na 3 % HDP.

Madridský denník El País priniesol správu, že EK je pripravená dať Španielsku aj Francúzsku viac času na znižovanie rozpočtových schodkov. Španielsko by malo nové zadlžovanie obmedziť na 3 % HDP až v roku 2015 alebo 2016, čo je o jeden až dva roky neskôr, než sa doteraz plánovalo, napísal denník s odvolaním sa na zdroje z EÚ a španielskej vlády. Francúzsko by malo dostať na skresanie deficitu o rok viac, to znamená, že jeho schodok by mal klesnúť na 3 % HDP v roku 2014.

Nové španielske fiškálne ciele by mohli byť schválené v polovici februára. EK vraj nechce od Madridu v roku 2013 žiadne nové úspory, až v roku 2014. Podľa informácií El País sa uvažuje so zvýšením cieľových deficitov Španielska: pre rok 2012 na 7 % z doterajších 6,3 % HDP a pre rok 2013 na 6 % zo 4,5 % HDP.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom pop