FINANCIE: Francúzsko podporuje kandidatúru A. Webera na prezidenta ECB

Berlín 12. februára (TASR) – Francúzska vláda podporuje prezidenta Nemeckej spolkovej banky (DBB) Axela Webera na funkciu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB). Na najvyššom poste strážcu spoločnej meny eurozóny by mal vystriedať Francúza Jeana-Clauda Tricheta. Dnes o tom informuje nemecký spravodajský magazín Der Spiegel, ktorý sa odvoláva na informačný zdroj z európskych diplomatických kruhov.

Weber by mal získať podporu Paríža ako protislužbu za podporu kandidatúry Belgičana Hermana Van Rompuya na úrad prezidenta EÚ.

Zatiaľ nie je známy ani jeden oficiálny kandidát, ktorý by mal nahradiť Tricheta vo funkcii, v ktorej skončí pôsobenie 31. októbra 2011. Neoficiálne sa však hovorí o dvoch najvážnejších uchádzačoch. Po Weberovi je druhým guvernérom talianskej centrálnej banky Mario Draghi. Weber je 52-ročný a jeho konkurent má o 10 rokov viac. Weber vedie DBB od roku 2004. Obaja centrálni bankári sú aj členmi Rady guvernérov ECB. Draghi predsedá vplyvnému úradu pre finančnú stabilitu ECB.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns pop