FINANCIE: Francúzsko vyzvalo Luxembursko, aby zosúladilo svoje dane s normami EÚ

Paríž 7. marca (TASR) – Francúzsko vyzvalo susedné Luxembursko, aby zosúladilo svoje daňové zákony so smernicami Európskej únie (EÚ) po sérii odhalení, ktoré ukázali, že ho využívajú veľké korporácie, aby si znížili dane. Informovala o tom agentúra AP.

Európska komisia sa preto rozhodla preskúmať daňové zákony v celej 28-člennej únii pre podozrenie, že niektoré štáty umožňujú nadnárodným firmám čerpať výhody plynúce z ich daňového systému a znížiť si tak daňové zaťaženie.

Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je neprijateľné, aby veľké firmy využívali daňové výhody, zatiaľ čo malé a stredné podniky musia platiť dane v plnej výške.

Hollande po rokovaniach s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom vyzval susednú krajinu, aby urobila maximum pre harmonizáciu svojho daňového systému s európskymi normami.

Bettel argumentoval, že aj iné štáty EÚ majú podobné daňové systémy ako Luxembursko a preto považuje za dôležité, „analyzovať situáciu v celej európskej dvadsaťosmičke“.

EÚ sľúbila, že zakročí proti daňovým výhodám pre veľké korporácie, ktoré okrem Luxemburska (Fiat, Amazon), hľadajú „útočisko“ aj v Írsku (Apple), Belgicku a Holandsku (Starbucks).

2 bal vs