FINANCIE: González-Páramo: Ďalšie zavádzanie trhov á la Grécko už euro nezvládne

Barcelona/Viedeň 27. mája (TASR) – Eurozóna si už nemôže dovoliť ďalšie zavádzanie trhov falošnými informáciami o rozpočtovom deficite po vzore Grécka. Povedal to dnes člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) José Manuel González-Páramo.

„Je jednoznačné, že ďalšie Grécko, čo sa týka štatistických informácií, sa už nesmie opakovať. To je nemysliteľné. Ak by sa objavilo ďalšie Grécko, euro by to už nezvládlo,“ povedal González-Páramo. „Akékoľvek prudké pohyby kurzu meny nie sú pre rast želateľné,“ dodal v reakcii na otázku, čo si myslí o nedávnom prudkom poklese európskej meny.

Ďalší zástupca ECB, šéf rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny, však nevidí nedávny pokles eura až tak dramaticky. „Chcem pripomenúť, že nie tak dávno sa mnohí obávali, že rýchly rast hodnoty eura spomalí rast ekonomiky,“ povedal Nowotny. „Súčasný pokles kurzu je v podstate pozitívnym vývojom, európsky priemysel ho určite nebude považovať za negatívny jav,“ dodal.

Slová Gonzáleza-Párama, ako aj protirečivé vyhlásenia členov ECB k otázke eura však niektorých analytikov znepokojili. „Ak (zástupca ECB) povie, že nestabilita trhov nie je želateľným faktorom, to je v poriadku, to tvrdia aj v G7 či G20 už roky,“ tvrdí ekonóm v britskej banke Lloyds Kenneth Broux. „Ale s vyhlásením, že ďalšiu krízu po vzore Grécka už euro neprežije, mám problém. To určite nie je vyhlásenie, ktoré by mohlo zvýšiť dôveru v európsku menu,“ dodal ekonóm.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl