FINANCIE: Gréci dostali od EÚ iba morálnu podporu, ekonómovia varujú

Berlín 6. marca (TASR) – Zástupcovia Európskej únie (EÚ) sú presvedčení, že nové úsporné opatrenia Grécka na zníženie rozpočtového deficitu budú dostatočné na vytiahnutie krajiny z finančnej krízy, takže akýkoľvek záchranný balíček únie pre Atény nie je potrebný. Podľa ekonómov však Grécko potrebuje prísľub konkrétnej finančnej podpory, inak bude mať problémy aj ďalej.

Po rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne a s predsedom Euroskupiny (zoskupenia ministrov financií eurozóny) Jeanom-Claudom Junckerom v Luxemburgu dostal grécky premiér George Papandreou rozsiahlu politickú podporu, finančný prísľub však nie.

"Grécko o finančnú podporu nežiadalo. Eurozóna je v tejto chvíli stabilným blokom. Takže táto otázka (finančnej pomoci) sa momentálne nerieši," povedala Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym premiérom. "Nemôžme odhadnúť, čo sa udeje v najbližších 10 rokoch. No v súčasnosti túto otázku nie je potrebné riešiť a pracujeme na tom, aby to nebolo potrebné ani v budúcnosti," dodala kancelárka s tým, že je v tomto smere optimistická.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý zároveň stojí na čele Euroskupiny, označil grécke úsporné opatrenia "za rázne a tvrdé". Dodal, že Európa je v prípade potreby pripravená Grécku pomôcť, ale nemyslí si, že to momentálne bude potrebné.

Grécky parlament schválil v týchto dňoch návrh zákona, ktorý škrty v štátnych výdavkoch rozširuje o ďalších 4,8 miliardy eur, najmä v podobe zvýšenia daní, škrtov na platoch vo verejnom sektore a zmrazenia dôchodkov. EÚ rozšírenie úsporných krokov privítala, v Grécku to však vyvolalo rozsiahle protesty.

Piatková aukcia 10-ročných gréckych štátnych dlhopisov síce priniesla krajine 5 miliárd eur, no ich riziková prirážka nad nemeckými dlhopismi ostáva stále vysoká – až 289 bodov, čo je o 70 bodov viac než pred dvomi mesiacmi.

Podľa analytikov bude trh pravdepodobne trestať grécke aktíva dovtedy, dokiaľ partneri v eurozóne neprídu s konkrétnou finančnou pomocou. "Rozsah súčasnej rizikovej prirážky gréckych dlhopisov nad nemeckými bundmi sa len ťažko dá považovať za dôveru trhov v schopnosť Grécka splatiť dlhy," povedal Marco Annunziata, hlavný ekonóm v UniCredit Group. "Únia by mala Grécku prisľúbiť konkrétnu pomoc a mala by to urobiť už teraz," dodal Annunziata.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop