Grécko a Írsko ohrozujú podľa expertov Allianzu stabilitu eurozóny

Brusel 25. októbra (TASR) – Írsko a Grécko ohrozujú podľa ekonómov poisťovacieho koncernu Allianz stabilitu eurozóny. Portugalsko a Španielsko by mohli prispieť k zhoršeniu situácie v prípade, ak by došlo k poklesu konjunktúry. Ekonómovia Allianzu o tom informovali dnes v správe Euro Monitor 2010, ktorú vypracovali s bruselskou skupinou The Lisbon Council.

Hlavný ekonóm nemeckého poisťovacieho koncernu Michael Heise dodal, že je otázne, či sa Írsku podarí zvládnuť krízu bez pomoci zvonku. Veľa závisí od toho, či bude pokračovať oslabovanie hospodárskeho rastu. Na otázku, či Dublin požiada o pomoc od eurozóny, Heise odpovedal, že táto pravdepodobnosť nie je malá, on ju však odhaduje na menej ako 50 %.

Írsko sužuje banková kríza. Nový dlh môže v tomto roku dosiahnuť až 32 % hrubého domáceho produktu (HDP). Limit v EÚ pre schodok štátneho rozpočtu je stanovený na 3 % HDP.

V štúdii sa uvádza, že Nemecko, Rakúsko, Luxembursko a Holandsko majú v eurozóne najlepšie výsledky. Okrem Luxemburska však musia aj ostatné vedúce krajiny znižovať dlh pri súčasne pomerne slabom dopyte.

Autori správy podporujú návrhy Európskej komisie na reformu Paktu stability a rastu.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns zll