FINANCIE: Grécko bude možno musieť prijať ďalšie kroky na zníženie defictu

Brusel 16. februára (TASR) – Grécko bude možno musieť prijať ďalšie opatrenia, aby znížilo svoj nadmerný schodok verejných financií a upokojilo finančné trhy. Zhodli sa na tom dnes ministri financií Európskej únie (EÚ) na rokovaniach v Bruseli.

Ministri odporučili vláde v Aténach, aby nasledovala príklad Írska a Lotyšska, ktoré zoškrtali výdavky aj platy štátnych zamestnancov, aby zredukovali svoje rozpočtové schodky.

Ministri poskytli Grécku 30 dní na to, aby ukázalo, že jeho plán na zníženie deficitu funguje. Ak sa mu to nepodarí, bude musieť uskutočniť ďalšie a ešte razantnejšie reformy.

Aké konkrétne kroky by mali Atény prijať, však ministri neuviedli a neprezradili ani, či Grécku pomôžu. Oznámili len, že grécka vláda má do 16. marca predložiť Bruselu správu o tom, ako jej úsporný program funguje. Únia zatiaľ ponechala plán na stlačenie nadmerného schodku verejných financií na gréckej vláde. Ale ak sa v marci ukáže, že nie je dostatočne razantný, Grécko bude musieť pristúpiť k ešte tvrdším opatreniam a niektoré z nich už navrhne Brusel.

Grécko sa zaviazalo, že urobí všetko preto, aby zredukovalo svoj deficit z vlaňajších 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,7 % v tomto roku a do roku 2012 ho stlačilo pod povolený limit 3 % HDP. Vláda v Aténach chce preto znížiť rozpočtové výdavky a zvýšiť dane. To sa však nepáči zamestnancom verejného sektora, pretože im kabinet plánuje zmraziť platy a uvažuje aj o tom, že zvýši vek pre odchod do dôchodku. Viaceré odborové zväzy v Grécku preto pripravujú sériu štrajkov.

Niektorí odborníci však upozorňujú, že ani tieto kroky možno nepomôžu Grécku redukovať svoj schodok takým tempom, ako to vyžaduje únia, a vláda v Aténach tak bude musieť pristúpiť k ďalším nepopulárnym krokom, napríklad zvýšiť daň z pridanej hodnoty.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl