Grécko bude podľa Bundesbank potrebovať ďalšiu pomoc

Berlín 11. augusta (TASR) – Nemecká centrálna banka sa domnieva, že Grécko bude potrebovať ďalšie pôžičky od partnerov v eurozóne, ktorí o nich budú musieť rozhodnúť najneskôr začiatkom budúceho roka. Informovala o tom dnes agentúra Reuters na základe článku v najnovšom vydaní nemeckého týždenníka Der Spiegel, ktorý sa odvoláva na dokument Bundesbank.

Článok v týždenníku môže v Nemecku oživiť diskusiu na tému, či kancelárka Angela Merkelová pred septembrovými parlamentnými voľbami, v ktorých má šance už tretíkrát obhájiť svoj post, vedome znižuje význam ďalšej pomoci Grécku.

Opozičné strany, predovšetkým líder sociálnych demokratov SPD Peer Steinbrück, totiž kancelárku obviňujú, že sa pred daňovými poplatníkmi snaží zakryť fakt, že budú musieť opäť financovať záchranu Grécka.

Vláda v Aténach získala dva úvery v celkovej výške 240 miliárd eur zo záchranného fondu eurozóny a od Medzinárodnému menového fondu (MMF), z ktorých už vyčerpala 90 % financií. A do konca roka 2014 minie všetky peniaze, ale podľa odborníkov Grécko nebude ani potom schopné vrátiť sa v plnej miere na dlhopisové trhy.

Merkelová aj minister financií Wolfgang Schäuble opakovane zdôraznili, že záchrana Grécka pokračuje podľa plánu a odmietli špekulácie, že Atény budú potrebovať ďalšiu pomoc.

Der Spiegel tvrdí, že vychádzal zo správy Bundesbank pre nemecké ministerstvo financií a MMF. Banka v dokumente predpovedá, že európske vlády "určite schvália nový program pomoci Grécku najneskôr začiatkom roka 2014". Bundesbank ani nemecké ministerstvo financií sa zatiaľ k článku v týždenníku nevyjadrili.

Podľa časopisu banka tiež označila riziká spojené so súčasným záchranným balíkom za extréme vysoké a kritizovala rozhodnutie veriteľov, tzv. Trojky, ktorí minulý mesiac schválili uvoľnenie ďalšej tranže Grécku vo výške 5,8 miliardy eur. Bundesbank považuje ich krok za politicky motivovaný.

A aj napriek tomu, že európski lídri, vrátane Merkelovej, ocenili prácu gréckej vlády pri zavádzaní reforiem, ktoré sú podmienkou záchranného úveru, Bundesbank označila výkon Atén za "len sotva uspokojivý".