Grécko bude podľa W. Schäubleho potrebovať dodatočne 4,5 mld. eur

Berlín 2. septembra (TASR) – Grécko bude potrebovať približne 4,5 miliardy eur, aby na budúci rok zaplátalo dieru vo verejných financiách. Povedal to dnes v parlamente nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Informovala o tom agentúra DPA.

"Počas implementácie programu pomoci pre Grécko sa vyskytli určité problémy," povedal Schäuble novinárom po schôdzke členov rozpočtového výboru nemeckého parlamentu. Jedným z nich sú ťažkosti v realizácii gréckeho privatizačného programu. To by podľa neho mohlo viesť v roku 2014 k ďalšej požiadavke na finančnú pomoc. Konkrétnu sumu pre novinárov uviesť odmietol, no podľa členov spomínaného výboru Schäuble odhadol, že by to mohlo byť od 4 do 4,5 miliardy eur.

Vyhlásenia ministra prichádzajú krátko pred nemeckými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 22. septembra. Schäuble v tejto súvislosti vyvolal minulý mesiac v Nemecku rozruch, keď oznámil, že Grécko bude k 240 miliardám eur, ktoré mu medzinárodní veritelia prisľúbili v rámci dvoch záchranných balíkov, potrebovať ešte tretiu pomoc. Akékoľvek ďalšie financie pre Grécko sú v Nemecku veľmi citlivá téma, keďže krajina sa na pomoci Aténam podieľa najväčšou mierou.

3 dan gl