Grécko bude zrejme musieť zaviesť ďalšie úsporné opatrenia

Atény 25. októbra (TASR) – Grécko aj napriek doterajšej snahe o zníženie rozpočtového deficitu bude zrejme musieť na budúci rok ešte viac zredukovať štátne výdavky alebo zvýšiť dane. Dôvodom sú slabšie ako očakávané rozpočtové príjmy, pre ktoré sa krajine nepodarí stlačiť schodok verejných financií na požadovanú úroveň. Uviedli to grécke médiá s odvolaním sa na Servaasa Derooseho, predstaviteľa Európskej komisie, ktorý dohliada na konsolidáciu gréckych financií.

Podľa Derooseho napriek všetkým doterajším opatreniam sú príjmy Grécka z daní nižšie, ako sa očakávalo. Vláda v Aténach pritom musí v rámci podmienok záchranného úveru, ktorý jej poskytli krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond, na budúci rok stlačiť schodok verejných financií na 7,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). To znamená, že bude musieť zaviesť ďalšie úsporné kroky, ktoré sa budú týkať buď výdavkovej, alebo príjmovej časti rozpočtu, aby dosiahla cieľ.

Európsky štatistický úrad zverejní revidované údaje o gréckom schodku a verejnom dlhu za roky 2006-2009 na budúci mesiac, 15. novembra. Grécki predstavitelia už naznačili, že Eurostat zrejme zreviduje vlaňajší schodok nad 15 % hrubého domáceho produktu (HDP). Grécke médiá tvrdia, že sa môže vyšplhať až na 16 %.

Na začiatku tohto roka Atény najprv odhadovali, že vlaňajší schodok dosiahol 12,7 % HDP, neskôr ho zvýšili na 13,6 %. Na začiatku októbra vládne kruhy začali hovoriť o deficite na úrovni 15,1 % HDP, čo bolo zrejme stále príliš málo.

Informovala o tom agentúra AP.

2 20 bal zll