Grécko chce uviesť dlhopisy aj na americký trh

Londýn 6. apríla (TASR) – Grécko chce tento mesiac uviesť na americký trh dlhopisy za miliardy dolárov a prvýkrát ich bude predávať pri rovnakých podmienkach ako rozvojové krajiny. Dôvodom je pokles záujmu o grécke dlhopisy v Európe. Uviedli to dnes britské noviny Financial Times.

"Grécko sa snaží diverzifikovať svoju investorskú základňu," vyhlásil minister financií Jorgos Papakonstantinu.

Grécko by chcelo získať od investorov v USA 5 až 10 miliárd USD (3,17 – 7,425 miliardy eur), čo by mu pomohlo uhradiť časť svojich záväzkov.

Okrem toho, podľa agentúry Market News International, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj z gréckej vlády, Atény chcú dosiahnuť aj zmenu dohody s Európskou úniou o prípadnej finančnej pomoci tak, aby sa na nej nepodieľal Medzinárodný menový fond (MMF). Obávajú sa totiž, že by si fond dal ako podmienku pomoci zavedenie veľmi prísnych úsporných opatrení a reforiem. Tie by podľa nemenovaného zdroja mohli vyvolať sociálne nepokoje.

Grécko však túto správu popiera a tvrdí, že žiadnu zmenu dohody nežiada.

V stredu (7.4.) má do Atén pricestovať misia MMF, aby preskúmala, ako Grécko pokročilo pri realizácii už schváleného úsporného programu.

Delegácia fondu sa zdrží v Aténach zhruba dva týždne a stretne sa aj s ministrom financií. Ide o prvú inšpekciu MMF od marcovej dohody o poskytnutí záchranného úveru Grécku v prípade potreby, na ktorom by sa mal MMF podieľať jednou tretinou a zvyšok peňazí požičajú Aténam krajiny eurozóny.

Napriek tejto dohode je Grécko stále pod tlakom a má problémy získať úvery s nižšími úrokmi. Nedostatok podrobností o záchrannom pláne, blížiace sa termíny splatnosti predchádzajúcich dlhov a mierny dopyt po dlhopisoch, ktoré Grécko vydalo 29. marca, tak udržuje neistou na trhu.

Grécko si tento rok potrebuje požičať 54 miliárd eur, ale zatiaľ nezískalo ani polovicu z tejto sumy. Len v apríli a máji musí vyrovnať svoje záväzky za viac ako 20 miliárd eur.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

(1 EUR = 1,3468 USD)

1 bal zll