FINANCIE: Grécko dostane tretiu tranžu záchranného úveru v hodnote 9 miliárd eur

Atény 23. novembra (TASR) – Grécko dostane ďalšiu tranžu zo záchranného úveru v celkovom objeme 110 miliárd eur, aj keď musí vyvinúť ešte veľké úsilie, aby dosiahlo plánované zníženie rozpočtového deficitu. Uviedli to dnes predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie (EÚ) a Európskej centrálnej banky (ECB) počas pravidelnej kontroly plnenia podmienok úveru v Aténach.

Zástupcovia týchto inštitúcií prezývaných "trojka" oznámili, že navrhli uvoľniť pre Grécko ďalšiu, už 3. splátku úveru v hodnote 9 miliárd eur. Podľa gréckeho ministra financií Jorgosa Papaconstantinua by Atény mali peniaze dostať podľa plánu v decembri a januári.

Grécko podľa trojky postupuje podľa plánu v presadzovaní reforiem, ktoré sú podmienkou čerpania záchranného úveru. Stále však zápasí s veľkými problémami a musí vyvinúť mimoriadne úsilie, aby deficit znížilo na plánovanú úroveň. Predstavitelia trojky konštatovali, že vláda v Aténach musí prijať ďalšie opatrenia, aby znížila rozpočtový schodok na budúci rok na 7,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), keďže revízia štatistík ukázala, že jej vlaňajší schodok nedosiahol 13,6 % HDP, ale až 15,4 % HDP. Trojka však verí, že Grécko bude schopné opäť si požičať peniaze na finančných trhoch ešte pred ukončením trojročného úverového programu.

Grécko muselo v máji požiadať EÚ a MMF o finančnú pomoc, pretože nebolo schopné získať na trhoch za prijateľných podmienok peniaze na splácanie svojich dlhov. Atény môžu do konca roka 2013 čerpať úver v celkovej hodnote 110 miliárd eur. Dovtedy musia vyriešiť svoje problémy, pretože v nasledujúcich dvoch rokoch musia začať túto pôžičku splácať.

Objavili sa však pochybnosti, či bude Grécko po skončení úverového programu schopné predať dlhopisy s prijateľnými úrokmi. Špekuluje sa, že bude možno musieť požiadať o predĺženie splatnosti úveru.

"Máme niekoľko možností, ako tento problém riešiť," uviedol šéf misie MMF v Grécku Poul Thomsen. Dodal, že jednou z nich je predĺženie splatnosti alebo ďalší úver. Pripomenul ale, že žiadne rozhodnutie v tomto smere zatiaľ nepadlo.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 bal dan gl