Grécko je pozadu so 153 reformnými opatreniami

Atény 2. februára (TASR) – Grécko mešká so 153 reformnými opatreniami, ktoré prisľúbilo realizovať medzinárodným veriteľom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa správu gréckeho denníka Kathimerini.

Denník cituje aj časť zoznamu gréckeho ministerstva financií. Uvedené ministerstvo ešte nezrealizovalo 57 opatrení. Okrem toho s reformami meškajú ministerstvá pre reformu štátnej správy, hospodárstva, zdravotníctva a práce. Pri mnohých opatreniach ministerstvá už poslali svoje návrhy takzvanej Trojke, zloženej z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), a teraz čakajú na reakciu.

Delegácia Trojky odcestovala koncom decembra 2013 z Atén, pretože v rokovaniach s gréckymi predstaviteľmi nedošlo k žiadnemu pokroku. Hlavnými bodmi sporov vtedy boli napríklad privatizácia a reforma verejnej správy. Rozhodnutie o vyplatení ďalších peňazí zo záchranného balíka pre Grécko bude možné až potom, keď bude koncom februára k dispozícii správa kontrolórov Trojky. Len v decembri mali Atény dostať 2,6 miliardy eur.

3 lom gl