Grécko má najhoršiu fázu finančnej krízy za sebou, tvrdí Prodi

Brusel 10. marca (TASR) – Najhoršia fáza gréckej finančnej krízy je už za nami, tvrdí predseda Európskej komisie Romano Prodi, podľa ktorého také problémy s dlhmi, aké má Grécko ďalším európskym krajinám nehrozia.

"Pre Grécko sa už tento problém skončil," vyhlásil Prodi. "Momentálne ďalší takýto prípad v Európe nevidím. Nemyslím si, že je nejaký dôvod domnievať sa, že eurosystém skolabuje alebo bude pre Grécko veľmi trpieť."

Grécki predstavitelia pracujú na znížení rozpočtového deficitu krajiny z vlaňajších 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) pod hranicu 3 % do roku 2012. Vláda minulý týždeň prijala ďalší, v poradí už tretí balíček úsporných opatrení vo výške 4,8 miliardy eur.

Francúzsky prezident cez víkend sľúbil, že eurozóna podporí Grécko, ktoré musí v apríli a v máji splatiť úvery, dlhopisy a úroky v celkovej hodnote 20 miliárd eur.

Podľa Prodiho doterajšie "intervencie" európskych krajín v prípade Grécka boli "dostatočné". Domnieva sa tiež, že štáty ako Španielsko, či Portugalsko majú veľa času na to, aby dali svoje financie do poriadku.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop