Grécko možno začiatkom apríla požiada o pomoc MMF

Singapur 18. marca (TASR) – Grécko možno na budúci mesiac požiada o pomoc Medzinárodný menový fond (MMF). Vláda je totiž čoraz skeptickejšia, čo sa týka vyhliadok na získanie záchranného balíčka od Európskej únie (EÚ). Uviedla to dnes informačná agentúra Dow Jones Newswires s odvolaním sa na vysokopostavený zdroj z gréckeho kabinetu.

Podľa neho Atény už nedúfajú, že im EÚ na budúci týždeň na summite lídrov členských krajín odsúhlasí finančnú pomoc.

"Stále chceme dosiahnuť riešenie v rámci Európskej únie, ale nevyzerá to nádejne. Ak nám únia na summite nevyjadrí jasnú podporu, budeme sa musieť rozhodnúť, čo ďalej," konštatoval nemenovaný zdroj.

"Existuje niekoľko scenárov a ten najlepší je obrátiť sa na MMF," vyhlásil politik, podľa ktorého sa nezhody medzi Nemeckom, najväčšou ekonomikou eurozóny, a Gréckom pre jeho problémy s dlhmi prehlbujú.

Spoločná európska mena po úniku týchto informácií oslabila oproti doláru o 0,5 % na 1,3667 USD/EUR.

"Vláda je čoraz viac presvedčená, že MMF bude jediným riešením," cituje Dow Jones Newswires gréckeho politika, ktorý tvrdí, že Atény do summitu v tomto smere nič nepodniknú. Ak o pomoc požiadajú, tak začiatkom apríla. Pripomenul, že po schôdzke lídrov EÚ sú veľkonočné sviatky a trhy budú zatvorené, takže budú mať dosť času na to, aby tieto správy absorbovali.

Podľa analytikov pre eurozónu by ale bolo veľmi trápne, keby jeden z jej členov musel žiadať o záchranu MMF. Ministri financií 16 krajín menovej únie už prisľúbili Grécku pomoc, ale bez spresnenie detailov či výšky sumy. Oznámili len, že by mala mať formu individuálnych pôžičiek, ktoré by Grécku v prípade potreby poskytli jednotliví členovia eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal gl