FINANCIE: Grécko nemá nárok na vrátenie 1,2 miliardy eur z EFSF

Brusel/Atény 25. marca (TASR) – Grécko neuspelo so svojou žiadosťou o získanie rýchlej finančnej injekcie v podobe peňazí zo záchranného fondu eurozóny. Krajine sa pritom míňa hotovosť a ak do niekoľkých týždňov nedostane ďalšiu pomoc, v apríli bude musieť oznámiť bankrot. Na Atény sa tak zvyšuje tlak, aby čo najskôr predložili dôveryhodný zoznam reforiem. Informovala o tom agentúra Reuters.

Grécko požiadalo o vrátenie 1,2 miliardy eur z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Tie boli podľa Atén fondu vyplatené navyše, keď Grécko vrátilo do EFSF 10,9 miliardy eur z nevyužitej pomoci určenej na rekapitalizáciu gréckych bánk.

Predstavitelia pracovnej skupiny Euroskupiny sa v rámci dnešnej telekonferencie zhodli, že Grécko nemá na vrátenie čiastky právny nárok. Dodali však, že v budúcnosti sa touto otázkou mienia zaoberať. Medzi krajinami, ktoré s vrátením 1,2 miliardy eur Grécku nesúhlasili, bolo aj Nemecko. To sa na pomoci Grékom podieľa najvyššou sumou.

Rozhodnutie pracovnej skupiny Euroskupiny je ďalšou nepríjemnou správou pre nového gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý má každým dňom stále väčší problém zabezpečiť dostatok zdrojov na fungovanie štátu. Zdroj oboznámený s finančnou situáciou v Grécku v utorok (24.3.) pre agentúru Reuters povedal, že bez ďalšej pomoci bude Grécko okolo 20. apríla bez peňazí. V poslednom období vláda vykrýva nedostatok peňazí prostredníctvom takzvaných repo transakcií, v rámci ktorých si požičiava od štátnych podnikov. To však podľa zdroja môže robiť už len pár týždňov.

Okrem 1,2 miliardy eur z EFSF chce Grécko získať späť aj 1,9 miliardy eur, čo je zisk Európskej centrálnej banky (ECB) z nákupu gréckych dlhopisov. Partneri v eurozóne však oznámili, že tento transfer bude možný len vtedy, ak medzinárodní veritelia schvália navrhované grécke reformy.

1 20 dan von