Grécko nepožiada o pomoc MMF

Brusel/Berlín 10. februára (TASR) – Grécko nepožiada Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc pri riešení svojich finančných problémov. Dnes to povedal hlavný ekonomický poradca gréckeho ministerstva financií George Zanias.

Zanias na seminári v Bruseli uviedol, že krajina nepotrebuje pomoc MMF. "Takéto problémy by sa mali riešiť v európskom rámci."

Niektorí nemeckí predstavitelia signalizovali, že Berlín navrhne na osobitnom stretnutí lídrov EÚ, ktoré sa bude konať vo štvrtok (11.2.) v Bruseli, bilaterálnu pomoc pre Grécko. Témou summitu bude finančná kríza, ktorej čelí Grécko a ďalšie krajiny eurozóny ako Španielsko a Portugalsko.

Nemecko a ostatné krajiny eurozóny sú podľa mediálnych správ pripravené ponúknuť Grécku záchranný finančný balík alebo nakúpia dlhopisy gréckej vlády, ktorá má problémy zaistiť si financovanie dlhu na finančných trhoch.

Predstaviteľ nemeckej vlády dnes pre britský denník Financial Times (FT) povedal, že sú možné obe alternatívy. Dodal, že zatiaľ nie je jasné, či lídri EÚ oficiálne schvália plán na štvrtkovom summite.

Agentúra Reuters zasa s odvolaním sa na nemecký vládny zdroj priniesla správu, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa dohodli na spoločnom postupe na štvrtkovom summite. Zdroj dodal, že Európska centrálna banka (ECB) ani Európska komisia (EK) nie sú úplne spokojné s gréckym plánom konsolidácie verejných financií. Vláda by vraj mala postupovať radikálnejšie.

Finančné trhy dnes posilnili vďaka nádeji na záchranný plán pre Grécko. Cena dlhopisov rástla a ich výnosy klesali. Objavila sa tiež informácia, že predseda Euroskupiny Jean Claude Juncker na dnes popoludní zvolal video konferenciu ministrov financií krajín eurozóny, na ktorej budú diskutovať o ďalších krokoch v súvislosti s problémami Grécka.

Britský Financial Times tvrdí, že grécka vláda bude musieť na oplátku za financovanie súhlasiť s dlhým zoznamom reforiem, ktoré majú zabezpečiť udržateľnosť verejných financií krajiny a obnovu dôvery investorov.

Z Berlína sa síce naďalej ozývajú odmietavé hlasy, faktom však zostáva, že vlády eurozóny sa so stále väčšou intenzitou venujú dlhovej kríze Grécka z dôvodu rastajúcej nervozity na finančných trhoch.

Agentúra DPA s odvolaním sa na zdroj z nemeckej vlády uviedla, že krajiny EÚ nepripravujú záchranný balík pre Grécko ani bilaterálnu pomoc od jednotlivých členských krajín. "Neexistuje rozhodnutie týkajúce sa poskytnutia takejto pomoci ani sa nepripravuje," povedal zdroj. Priznal, že ostatné štáty eurozóny uvažovali o rozličných scenároch. Nemecká vláda je však podľa neho presvedčená, že Grécko si musí svoje problémy vyriešiť samo.

Krajiny eurozóny sa stále viac obávajú straty dôvery investorov. Grécka vláda musí v apríli a máji splatiť a zorganizovať refinancovanie dlhu vo hodnote 20 miliárd eur. Nemeckí predstavitelia v utorok (9.2.) uviedli, že Berlín zvažuje alternatívy, ako zabrániť tomu, aby sa táto dlhová kríza vymkla spod kontroly.

Podľa FT prudké oslabenie eura a tlak na ceny dlhopisov prinútili Berlín, aby sa intenzívne zapojil do riešenia krízy. Nemecko sa obáva, že výpredaj gréckych aktív, predovšetkým štátnych dlhopisov, môže negatívne zasiahnuť jeho banky rovnako ako banky ďalších členov eurozóny.

Ďalším faktorom sú obavy, aby sa "nákaza" nepreniesla aj na ostatné krajiny eurozóny s vysokými deficitmi, ako je Španielsko a Portugalsko. "Museli sme sa vyrovnať so skutočnosťou, že to, čo je dnes problémom Grécka, sa môže zajtra stať celoeurópskym problémom," uviedol pre FT zdroj z nemeckej vlády.

"Uvažujeme o tom, čo by sme mali urobiť, ak sa kríza preleje z Grécka do iných krajín eurozóny. Takže ide skôr o to, nájsť ochranu proti jej šíreniu a o zvládnutie tohto problému a nie v prvom rade o pomoc Grécku." Dodal, že zatiaľ v tomto smere neexistujú konkrétne plány.

Predstaviteľ nemeckej vládnej strany CDU Michaela Meister v utorok uviedol, že "Grécko dostane pomoc iba za prísnych podmienok a len v prípade, ak grécka vláda uskutoční radikálne reformy". Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble by mal dnes oboznámiť predstaviteľov svojej strany (CDU) s detailmi uvažovaného plánu.

V rámci EÚ existujú odlišné názory na to, ako riešiť problémy Grécka. Krajiny mimo eurozóny, ako sú Británia a Švédsko, tvrdia, že najpovolanejšou inštitúciou na poskytnutie pomoci krajine je MMF.

Rozpory sú však aj v eurozóne. V rámci eurozóny vraj existuje množstvo rozdielnych názorov a dá sa len veľmi ťažko predpovedať, ako to skončí, uviedol FT.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA a britský denník Financial Times.

1 3 12 lom pop