Grécko nepožiadalo o predĺženie splatnosti záchranného úveru

Brusel 12. októbra (TASR) – Grécko nepožiadalo o predĺženie doby splatnosti záchranného úveru od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedla to dnes v oficiálnom vyhlásení Európska komisia v reakcii na špekulácie, podľa ktorých Atény žiadajú predĺženie úverového programu.

"Zainteresované krajiny o žiadnej takejto možnosti nerokovali," potvrdil na pravidelnom brífingu hovorca komisie Amadeu Altafaj, podľa ktorého skôr všetko smeruje k tomu, že Grécko bude už od roku 2012 schopné získať peniaze na pokrytie svojich dlhov na finančných trhoch.

Špekulácie okolo pôžičky Grécku vyvolala poznámka ministra financií Jorgosa Papaconstantinusa pre televíznu stanicu Skai, že Atény rokujú o predĺžení splátkového kalendára.

Proti tomu sa však okamžite ohradilo Nemecko, ktoré Grécku poskytlo najväčší balík peňazí. Berlín pripomenul, že nevidí dôvod na zmenu úverového programu, keďže Grécko robí veľké pokroky.

Vláda v Aténach musela v máji požiadať MMF a členov eurozóny o záchranný úver v celkovej hodnote 110 miliárd eur, pretože nebola schopná získať financie na splácanie predchádzajúcich dlhov na trhoch. Úverový program má trvať tri roky.

Grécko už minulý mesiac začalo na trhu pravidelne ponúkať krátkodobé dlhopisy a dnes sa mu podarilo hladko predať 26-týždňové pokladničné poukážky za 1,17 miliardy eur, pričom dopyt prevýšil ponuku 4,22-krát a priemerný výnos klesol na 4,54 % z 4,82 % pri predchádzajúcej aukcii 14. septembra.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 bal pop