Grécko príliš nepočíta s nemeckou pomocou

Atény 21. marca (TASR) – Grécko nepredpokladá, že Nemecko bude mať v rámci Európskej únie (EÚ) vedúcu úlohu pri riešení jeho finančnej krízy. "Nemecko je tak zahľadené do seba, že ak by sa dnes hovorilo o vytvorení eurozóny, nakoniec by nevznikla," uviedol tajomník gréckeho ministra financií Filippos Sachinidis pre televíznu stanicu Mega.

Od EÚ Grécko požaduje, aby vytvorila vnútorný mechanizmus pre poskytnutie finančnej pomoci, o ktorú by mohlo v prípade potreby požiadať. Atény očakávajú, že takéto konkrétne opatrenie po týždňoch všeobecných uistení o solidarite upokojí trhy a riziková prirážka na grécke dlhopisy klesne, takže vláda si bude môcť požičiavať za primeraný úrok.

Riziková prirážka na grécke dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom aktuálne predstavuje 3,3 percentuálneho bodu. Pre vysoké úroky majú Atény problém refinancovať svoje dlhy a hrozí im, že sa dostanú do platobnej neschopnosti.

Premiér Jorgos Papandreu vyzval lídrov únie, aby sa na mechanizme poskytnutia finančnej pomoci dohodli na summite, ktorý sa bude konať 25. a 26. marca v Bruseli. Vytvorenie takéhoto mechanizmu, ktorý by sa skladal z bilaterálnych úverov, v piatok (19.3.) podporila aj Európska komisia (EK). Nemeckí predstavitelia sú však v tejto otázke pomerne zdržanliví.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová signalizovala, že za svoju podporu pomoci únie Grécku bude požadovať zvýšenie fiškálnej disciplíny. V rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk však kritizovala to, čo nazvala povrchnou solidaritou.

Merkelová uviedla, že sa zatiaľ nerozhodla, či podporí pomoc EÚ, alebo dá prednosť tomu, aby problémy Atén vyriešil Medzinárodný menový fond (MMF). Upozornila na to, že Grécko žiadnu pomoc nežiadalo a diskusia o forme pomoci je technickou otázkou. Ak Atény budú nakoniec nútené požiadať o pomoc, nemecká kancelárka je ochotná podporiť obe možnosti – pomoc zo strany EÚ aj MMF.

Podľa Merkelovej téma vytvorenia mechanizmu finančnej pomoci pre Grécko nebude na programe summitu lídrov EÚ. Dokonca považuje ďalšie diskusie o takomto pláne na summite za škodlivé, pretože môžu spôsobiť turbulencie na trhoch.

Informovali o tom agentúry AP, DPA a Bloomberg.

2 3 12 lom zll