Grécko sa musí pokúsiť vyriešiť svoje problémy, tvrdí E. Nowotny

Viedeň 14. marca (TASR) – Grécko musí najskôr ukázať, že urobilo všetko preto, aby znížilo deficit verejných financií, kým požiada o pomoc zvonka. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny.

Odmietol však priamo odpovedať na otázku, čo sa podľa neho bude diať na pondelkovom (15.3.) stretnutí ministrov financií eurozóny, ktorého hlavným bodom budú finančné problémy Grécka. Na verejnosť už totiž prenikli správy, že ministri sa chystajú schváliť mechanizmus prípadnej pomoci Grécku, ale bez konkrétnej sumy.

Nowotny pripomenul, že štáty menovej únie sa musia najskôr samé pokúsiť vyriešiť svoje problémy, kým vôbec začnú uvažovať o pomoci zvonka.

"Členstvo v eurozóne prináša štátom značné výhody, ale aj zodpovednosť. Ak som členom nejakého klubu, potom musím dodržiavať jeho pravidlá. To znamená, že ak sa jednotlivé štáty, a to je aj prípad Grécka, dostanú do problémov, potom je zodpovednosť za ich nápravu v prvom rade na nich samotných," skonštatoval.

Grécko by mohlo požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond (MMF), ako to v roku 2008 urobilo Maďarsko. Ale existuje aj iná možnosť, vyhlásil Nowotny bez ďalších podrobností.

Niektoré európske štáty sú opatrné, čo sa týka pomoci od MMF, pretože majú pocit, že by to zároveň znamenalo akceptovať aj výrazný vplyv USA. Preto je podľa Nowotného dôležité, aby eurozóna premýšľala aj o vlastných alternatívach k MMF. V ostatných dňoch sa čoraz intenzívnejšie diskutuje o vytvorení Európskeho menového fondu (EMF). Prezident ECB Jean-Claude Trichet tento návrh privítal, ale upozornil, že takýto fond by mal mať mechanizmy na to, aby mohol pomôcť štátom s rozpočtovými problémami.

Nowotny zároveň vyzval členov eurozóny, aby čo najskôr začali s konsolidáciou verejných financií. Upozornil, že čím dlhšie budú otáľať, tým bolestivejšie opatrenia potom budú musieť prijať.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vs