Grécko si môže znížiť dlh výhodným skupovaním svojich dlhopisov

Berlín 21. októbra (TASR) – Nemecké ministerstvo financií sa zaoberá možnosťou, že si Grécko požičia peniaze z trvalého eurovalu a použije ich na zníženie štátneho dlhu skupovaním svojich dlhopisov. Pri súčasnom vývoji je veľmi pravdepodobné, že Grécku sa nepodarí znížiť štátny dlh na 120 % hrubého domáceho produktu (HDP), ale bude oveľa vyšší. Grécke dlhopisy sa teraz obchodujú za štvrtinu ich nominálnej hodnoty. To znamená, že ich nákup za 10 miliárd eur by hodnotu dlhu znížil o 40 miliárd eur. O úvahách spolkového ministerstva financií píše v najnovšom vydaní nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel.

Hovorca ministerstva dnes podľa agentúry Reuters odmietol komentovať informáciu, lebo ministerstvo sa nechce zapojiť do špekulácií. Uviedol, že ministerstvo čaká na správu kontrolnej misie gréckych veriteľov, ktorými sú Medzinárodný menový fond (MMF), Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB), o plnení podmienok na uvoľnenie úverovej sumy 31,5 miliardy eur z celkového úverového rámca 110 miliárd eur.

Minulý týždeň o možnosti Grécka skupovať vlastné dlhopisy hovoril aj člen Výkonného výboru ECB Jörg Asmussen.

Očakáva sa, že misia bude v správe konštatovať, že Grécko ani zďaleka nedosahuje potrebné úspory preto, lebo tam nie je dostatok politickej vôle. Ide aj o dôsledky zablokovania politického života pred júnovými parlamentnými voľbami a hlbšieho hospodárskeho poklesu, než experti pôvodne predpokladali.

Avšak vzhľadom na vysychajúce grécke finančné rezervy, ktoré by sa mohli vyčerpať už na budúci mesiac, a obavy, že krach Grécka by strhol do krízy aj väčšie ekonomiky, predovšetkým španielsku a taliansku, v Aténach sa očakáva, že potrebné peniaze od veriteľskej trojky napokon prídu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns gl